• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

BUDAPEŞTE GEZİ REHBERİ

Bir tarafta Buda, bir tarafta Peşte'nin şehri, Erasmus öğrencileriyle dolup taşan, gecenin hiç sona ermediği ve ruin bar konseptleriyle geleceğe meydan okuyan Budapeşte şehri! Chain Bridge yanından yürürken şehrin ışıklarından gözlerini alamadığınızda, tarih kokan District V binalarının arasından ki geçerken tarihi soluduğunuzda, District VII'da tarihini koruyan yıkık dökük binaların nasıl bar ve sanatla birleştiğini hissetiğinizde, Szechenyi'nin termal havuzunda içinizi ısıtırken Budapeşte'de olduğunuzu anlarsınız.

 

Hafta sonu nereye kaçsak için düşünüyorsanız Budapeşte tam size göre. Budapeşte gezi rehberi yazımızda bize katılın.

BUDAPEŞTE TURU

Budapeşte genellikle Bratislava, Prag ve Viena turlarıyla birlikte günübirlik uğranan bir şehir haline gelmiş durumda. Budapeşte turumuzundan öğrendiğimiz şu ki Budapeşte'de dolu dolu 2-3 gün oldukça rahat geçirebilirsiniz. Biz Cuma öğlen saatlerinde gidip, Pazartesi öğlen saatlerinde uçağa geri bindik. 3 gece 4 gün bize oldukça zaman kazandırdı. Neredeyse şehir içerisinde gezilmedik ve görülmedik yer bırakmadık. Ayrıca biletimizi Cuma alıp, dönüşü Pazartesi aldığımız için ucuz uçak bileti bulabildik. Dilerseniz 2 gece 3 günlük bir turuda sizlere önerebiliriz. 

MACARİSTAN PARA BİRİMİ - BUDAPEŞTE'DE FİYATLAR NASIL

Öncelikle para birimine değinmek istiyoruz. Budapeşte sanıldığı gibi ucuz bir şehir değil. Sanıldığı gibi diyorum çünkü tabii ki diğer Avrupa şehirlerine daha uygun. Fiyatlar üç aşağı beş yukarı İstanbul gibi olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Macaristan'nın para birimi Forint olarak geçiyor ve 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 53 forint ediyor. Bir suyun 100 forint civarında olduğunu söyleyelim. Büyük bir Big Mac menu yaklaşık olarak 1593 forint yani 30 TL'ye yakın. Üç aşağı beş yukarı fiyatlar İstanbul gibi.

BUDAPEŞTE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Avrupa'nın en eski kurulan şehirlerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. 896 yılında Budapeşte şehri kurulmuş.

 

Şehir Tuna (Danube River) nehrinin ortasından geçmesiyle birlikte iki ayrılıyor. Budapeşte kalesi ve Fisherman's Bastion'un olduğu taraf Buda tarafı. Peşte tarafıysa daha şehir hayatının olduğu ve sizin vakit geçireceğiniz yer olarak ön plana çıkıyor. Buda'nın daha old town tadında olduğunu söyleyelim. 

 

Bizim okullarda öğrendiğimiz Ural-Altay dil grubuna üye olduğumuz ve Macarca'nın da buna dahil olduğu geyiğinin doğru olduğunu burada anladık. Macarca ve Türkçe'yi bilmeyen bir Amerikalı turist bulsak ve iki dilide dinletsek aradaki farkı anlayamayacaktır. Ayrıca şehir içerisinde değişik tipler bir anda Türkçe konuşmaya başlayabiliyor. Otobüs içerisindeki görevli muavinin 1900 forint diye Türkçe konuşması gibi...O nedenle söylediklerinize dikkat etmekte fayda var deyip sizi uyaralım.

 

Rivayete göre Macarların atası Magyar kabileleri tuğrul kuşunu takip ederek bugün bulunan Macaristan topraklarına gelmişler, bizlerse Kurt'u takip ederek Anadolu'ya yönelmişiz. Böylece 7 Magyar kabilesi ülkeyi kurmuş. Şehri gezerken 7 kabile liderine ve Tuğrul kuşuna bolca denk geleceksiniz. Hayır Macarlar türk değildir onu belirtelim. Bizler gibi Orta Asya'dan geldikleri kesindir; ancak, Finliler'in olduğu gibi ugric soyundan geldiği belirtilmektedir. Bizlerse altaic soyundan gelmekteyizdir. 

 

Rubik küpünün mucidi Macar'dır. O nedenle özellikle hipster bölgesi olanDistrict VII'dan geçerken rubik küpünün graffitisini görmemek elde bile değildir.

 

Budapeşte parlemento binası Dünya'nın en büyük üçüncü parlemento binasıdır. Buda'dan görüntüsü gerçekten etkileyicidir. 

 

Londra'dan sonra en eski metro hattına sahiptir. Metro'ya sadece bir kaç merdiven aşağı inerek ulaşabilirsiniz.

 

Budapeşte'de dünyanın en büyük ikinci sinagogu bulunmaktadır. Dohany sokak sinagogu Peşte içerisinde gezerken sizin sürekli olarak karşınıza çıkmaktadır. Çünkü, tam olarak kesişim noktalarında yer almaktadır.

 

Sziget festivali Dünya'nın en önemli büyük festivallerinden bir tanesidir ve yaklaşık olarak 400000 kişi Dünya'nın çeşitli yerlerinden bu festivale katılım göstermektedir. Festival alanı Buda ile Peşte arasında bulunan Sziget adasında gerçekleşmektedir.

 

Macarasistan'da karşılaştığınız her beş Macardan iki tanesi Budapeşte'de yaşamaktadır.

 

St Stephen's Basilikası ile Parlemonto binasının uzunlukları aynıdır. Bunun nedeni din ve devlet işleri aynı seviyededir. Birisi ötekisinden fazla değildir.

 

Ödön Lechner nam-ı diğer Macar Gaudi şehrin önemli seramik dekorasyonlarında imzası vardır. Museum of Applied Arts, Hungarian Geological Institute, National Bank of Hungary ve National Institut'de eserlerine denk gelebilirsiniz.

NEDEN BUDAPEŞTE'YE GİDELİM Kİ?

Uçak biletleri aşırı fazla değildir. Uygun fiyatlara Budapeşte'yi ziyaret edebilirsiniz. Yeter ki uçak biletinizi erken alın.

 

Hafta sonu kaçamağı için oldukça uygun bir destinasyondur. İki üç gün şehri gezmek için yeterlidir.

 

Fiyatlar İstanbul gibidir en azından Euro'dan kaçmış olursunuz.

 

Kışın evet soğuktur ancak rüzgar fazla olmadığı için hissedilen sıcaklık İstanbul'dan pek farklı değildir. Kış sezonu için uğramaya uygundur. Biz Şubat ayında gittik ve fazla üşümedik.

 

Kışın soğunda üstü açık termal havuza girme deneyimini Budapeşte'de yaşarsınız. Sevdiğinizle bu keyfi bir kere yaşamanızı mutlaka öneririz.

 

Ruin bar konseptiyle birlikte hayatınızda başka yerde denk gelemeyeceğiniz bar konseptiyle tanışırsınız. Arkadaş grubuyla oldukça eğlenebilenecek bir yer.

 

İkinci el ve vintage kıyafet seviyorsanız Budapeşte tam size göre. Szputnyik ve Retrock gibi dükkanlarda birbirinden ilginç ikinci el kıyafeti uygun fiyata alabilirsiniz.

BUDAPEŞTE'DE TURİSTİK YERLER

Fisherman's Bastion
Chain Bridge
Parliament Building
Gellért Hill
Buda Castle
Szechenyi Thermal Bath
Liberty Bridge
St Stephen’s Basilica
Vajdahunyad Castle
Budapest Market Hall
Gellert Spa
Szimpla Kert Ruin Pub
Szabo Ervin Library
Szimply Breakfast Place
Mazel Tov
House Of Terror
Show More

BUDAPEŞTE HAVA DURUMU - NE ZAMAN GİDİLİR?

Budapeşte'yi Sziget festivaline gelmiyorsanız Yaz ayları dışında her ay ziyaret edebilirsiniz. Bizim yaptığımız gibi kışın gidebilir veya sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Yazın havca sıcaklıkları 30 ve 27 derecelere kadar çıktığı için şehir içerisinde rüzgarsız pişebilirsiniz. Bizim önerimiz Mart, Nisan veya Ekim, Kasım olabilir. 0 derece bizi rahatsız etmez diyorsanız Şubat veya Ocak ayı da problem olmayacaktır.

BUDAPEŞTE'DEN NE HEDİYE ALINIR?

Zwack Unicum veya Palinka likörü hediye alınır

 

Buda Kalesine yakın olan üretici pazarından el örgüsümasa örtüsü veya runner alınır.

 

Etnik macar kıyafetleri alınır

 

Geleneksel Macar bebek oyuncağı alınır

 

Rubiks küpü alınır

 

Paprika alınır ve yemeklere atılır

Retrock veya Szputnyik gibi dükkanlardan ikinci el ilginç ürünler satın alınır

BUDAPEŞTEYLE İLGİLİ DETAYLI YAZILAR