• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

CINQUE TERRE TURU

Pastel boyalı evleri, deniz kokan sokakları ve engebeli yollarıyla Cinque Terre Italya'nın en güzel yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle birlikte artan turistlere karşın tüm doğallığını ve tarihini korumayı halen başarıyor. Cinque Terre Türkçe "Beş Toprak" anlamına geliyor. Tarih içerisinde bu 5 toprağın kaderi aynı olduğu için zaman içerisinde Cinque Terre adını almışlar. Güney'den Kuzey'e doğru sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernezza ve Monterosso köylerinden oluşuyor. La Spezia'dan atladığımız Cinque Terre trenine in ve bin yaparak tüm bu köyleri tek tek ziyaret ettik. Siz de bizim gibi meraklıysanız Cinque Terre turumuza ve gezilecek yerlere siz de katılın. 

CINQUE TERRE İLK DURAĞIMIZ RIOMAGGIORE

Riomaggiore’nin tarihi 8 yy.’a kadar dayanıyor. Vera vadisinin oturanları daha ılık bir hava ve korsanlarından korunabilecekleri daha güvenli bir yere geçmek istediklerinde burayı kurdukları düşünülüyor. 

 

Trenden indiğiniz an yürüme tünellerinin içerisine giriyorsunuz. Yanda yer alan mozaiklere dikkat etmenizi öneriyoruz; çünkü, hepsi birbirinden özel ve Cinque Terre’yi adeta anlatıyor. Cinque Terre turunuza Romaggiore’den başlamanızı öneriyoruz; çünkü, sokaklar diğerlerine göre daha dar olmakla birlikte köy biraz daha ufak. Böylece hızlıca burada ki turunuzu tamamlayıp bir sonraki Terre’ye gidebilirsiniz.

 

Bir şeyler içmek isterseniz bizim önerimiz Bar O’Netto veya Vertical Bar olacaktır. Riomaggiore’de yemek yemenizi fazla önermiyoruz. Diğer Terre’ler de yer alan restoran seçeneklerinin fiyat ve performansının daha iyi olduğu düşünüyoruz.

 

Pastel boyalı evlerin bir farklı özelliği bulunuyor. Her evin arkasında ve önünde iki ayrı girişi bulunuyor. Bir rivayete göre bunun en önemli nedeni olası bir Saracen korsanları saldırıları karşısında halkın ev içerisinde sıkışıp kalmaması ve kaçması olarak görülüyor. 

 

Yolu takip ederseniz bu sizi taşların ve kayaların olduğu sahile çıkaracaktır. Marina yazısını takip etmeniz yeterli. Buradan en güzel fotoğrafı evleri karşısınıza alarak çekebilirsiniz. Özellikle sabah güneşinin buraya vurmasıyla evlerin renkleri daha çok ön plana çıkıyor. 

 

Trekking seviyorsanız Via Dell’Amore’yi kullanarak bir sonraki Terre olan Manarola’ya geçebilirsiniz. Yol yaklaşık 20 dakika sürüyor. Biz yorulmamak adına tekrar trene binip devam ettik, karar size kalmış. Bizim ortak kararımız olarak en sevdiğimiz Terre Riomaggiore'nin kendisi oldu. Aşağıda yer alan fotoğrafı çekmek için şu rotayı kullanabilirsiniz 44°5'51.5169" N 9°44'15.2554" E.

CINQUE TERRE PASTEL RENKLI EVLERI ILE 

MANAROLA

Monterosso ve Riomaggiore’dan daha küçük. Manarola’da trenden indikten sonra şehre adım atabilmeniz için tünellerin içerisinden geçmeniz gerekiyor. Bu şekilde köyün merkezine ulaşabiliyorsunuz. Tünelden çıktıktan sonra iki yoldan birine doğru gitmeniz gerekiyor. 

 

  1. Sahile tarafına doğru giderseniz sahile ulaştıktan sonra Punta Bonfiglio’ya doğru hareket edebilirsiniz yani sağa doğru ardından pastel boyalı evlerin en güzel fotoğraflarını bu parktan çekebilirsiniz.

  2. Yukarı doğru giderseniz şehrin görüntüsünü tepeden yakalayıp Piazza della Chiesa’ya ulaşabilirsiniz.

 

Birşeyler atıştırmak isterseniz buranın en güzel restoranlarından biri olan Trattoria dal Billy’e uğrayabilirsiniz. Birşeyler içelim derseniz yerel halkında takıldığı La Cantina dello Zio Bramante’e gidebilirsiniz. Biraz daha modern bir yerde şarap ve yemek yiyelim derseniz Nessun Dorma tam size göre. Ayrıca Punta Bonfiglio’nun hemen üzerinde! Trekking seviyorsanız Cinque Terre Trekking mağazasına uğrayabilirsiniz.

 

Manarola bizim en çok keyif aldığımız ve en güzel fotoğrafları yakaladığımız yer olarak kalbimizi kazandı. Renkli balıkçı kayıklarının adeta araba gibi kenarlarda durması oldukça güzel bir görüntü ortaya çıkarıyor. Aşaığıda yer alan fotoğrafı çekmek için şu rotaya gidebilirsiniz 44°6'26.4384" N 9°43'32.0448" E.

KÜÇÜK UZAK AMA BİR O KADAR DA SEMPATIK

CORNIGLIA

Corniglia demek merdiven demek. Tam olarak 382 basamak çıkıyorsunuz! Zorla bu merdivenleri tırmanan Nergis, kızgınlığını benim üzerimden çıkarmıştı. Ancak, Corniglia’nın içerisine girdiğinde adete tüm sinir kaybolmuştu. Günün sonunda en sevdiği Terre Corniglia oldu.

 

Sonra yaptığımız araştırmalara göre bazı turistlerin tren istasyonun arkasında yer alan elektrikli otobüslerle şehrin bir miktar içine girebildiğini gördük. Yok ben merdiven çıkmam ama Corniglia’yı görmek istiyorum derseniz hemen istasyonun arkasında yer alan bu otobüsleri tercih edebilirsiniz.

 

Merdivenleri çıktıktan sonra karşısınıza çıkan Centro yazılarını takip edebilirsiniz. Via Freschi sokağını tamamladıktan sonra Corniglia’nın ana meydanlarından biri olan Largo Taragio’ya ulaşacaksınız. Buradan evlerin arasında girerek gezmeye başlayabilirsiniz. Veya La Torre’ye giderek Corniglia şehrinin güzel fotoğraflarını tepeden çekebilirsiniz.

 

Corniglia 5 Terre arasında en küçüğü ve ulaşımı en zor olanı olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında diğerlerine göre apayrı güzellikleri mevcut. 

 

Biz gezdiğimiz esnada şehrin içerisinde yer alan yürüyüş yolunu tamamen çiçeklerle süslenmişlerdi, bunun yanında evlerin önü gerçekten çok dekoratifti. Diğer Terre’lerden farklı olarak pastel boyalı evlere kendimizi daha yakın hissettik. Corniglia’da yer alan evler daha ufak olmasına karşın daha geniş olmaları dikkatinizi çekebilir. 

 

Corniglia’nın kolay kolay denize açılan bir plajı bulunmuyor. Eğer denize girmek isterseniz biraz yorucu ama bir o kadar gizli bazı plajları deneyebilirsiniz. Esasında Corniglia’nın 3 adet plajı mevcut. Marina yazısını takip ederek bunlardan bir tanesine ulaşabilirsiniz. Bunlardan bir diğer Guvano...Guvano gizli bir plaj olmasının yanında, çıplaklar plajı olmasıyla da ün salmış durumda. 

 

Italya’da gittiğimiz her yerde gelato alma hastalığına yakalandığımızı düşünüyoruz. Biz de bu ihtiyacımız doğrultusunda Alberto Gelateria’yı tercih ettik. Alberto’nun dondurmaları Cinque Terre içerisinde en sevdiğimiz oldu. Tamamen ev yapımı ve organik meyveler dondurmanın tadına yansımış. 

 

Cinque Terre içerisinde kalmayı düşünürseniz Corniglia’da kalmayı düşünebilirsiniz. Oda kiralarının fiyatları diğerlerine göre daha uygun olmasının yanında burası daha az turistik. 

 

İlk 2 Terre’yi dolaştıktan sonra biz bir kahve içelim derseniz tercihiniz Bar Pan e Vin olabilir. Espresso’nuzu alın ve dışarıda yer alan tatlı masalarda kendinize yer ayırtın.

LİMAN KOYU VE KÜÇÜK PLAJI İLE

VERNEZZA

Denize girilen sahil, antik limandan dönüp baktığınızda görülen pastel boyalı evler demek Vernezza demek. Vernezza’nın antik limanı sayesinde burası geçmişten itibaren oldukça kalkınmış bir yer olmuş. Diğer Terre’ler ile karşılaştırdığınızda limanın etkilerini oldukça rahat görebiliyorsunuz.

 

Vernezza’nın trenden indikten sonra yürüme yolu gayet kısa. Rahat bir şekilde tüm köyü dolaşabiliyorsunuz.  Ana sokağı tercih ederseniz bu sizi meydana yani Piazza Marconi’ye götürüyor. Yerli halk içerisinde dedikodu köşeleri olarak görülen cafe ve bar’larda sizde halkın dedikodusuna ortak olabilir ve biraz soluklanabilirsiniz. Biz tercihen kalamar kızartmamızı alıp, merdivenlerde oturduk. 

 

Vernezza içerisinde dilerseniz Church of Santa Margherita di Antiochia’a girebiliyorsunuz. Hemen sahilin yanında alan bu kilise adeta denizle ve evlerle bütünleşmiş bir yapıda yapılmış. Giriş ücretsiz.

 

Biz en tepeye çıkamadık ama duyduğumuza göre Castello Doria tepesinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yolu bulsak bir deneme yapacaktık ancak kilisesinin arkasından giden yolu bulamadık. Büyük ihtimalle Castello Doria’ya çıkmanı için trenlerin giriş yaptığı yere tekrar dönmeniz gerekiyor.

CINQUE TERRE SON DURAĞIMIZ

MONTEROSSO

Monterosso geliş yönünüze göre ya beşinci ya da birinci Terre oluyor. Monterosso’yu biz sona bıraktık. Diğer 5 Terre’ye göre Monterosso aralarındaki en büyüğü ve en gelişmişi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenlerden en kalabalığı olduğunu da kolayca tahmin edebilirsiniz. 

 

Kasaba esasında iki farklı bölgeye ayrılıyor diyebiliriz. Fegina modern olan ve plajların olduğu taraf, Monterosso Vecchio tarihi meydanın olduğu bölge. İki bölgeye ulaşım arasında eski ve güzel bir tünel yer alıyor. Biz zaman kısıtımızdan dolayı Fegina bölgesine vakit geçirdik. Trenden indiğinizde zaten direkt olarak bu bölgeye çıkıyorsunuz. 

 

Şemsiyelerin arkasından yürüyüşünüzü tamamlarsanız Il Gigante’ye yani Statue of Neptune’e ulaşıyorsunuz. Halk plajından faydalanmak istersen erken gitmekte fayda var. Dilerseniz şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz. 

 

Monterosso diğer Terre’lere göre Italyanların oldukça yoğun olduğu bir Terre; çünkü, Fegina bölgesi hem otelleri hem de restoranlarıyla yerel ve yabancı turistlere hizmet verebilecek kapasitede. 

 

Monterosso en beğendiğimiz yer olarak ön plana çıktı; çünkü, diğer Terre’lere göre daha modern ve turistler için değişmiş bir yeri andırıyordu. 

 

Atıştırmak isteseniz focaccia Il Frantoio ya uğrayabilirsiniz. Burada yediğimiz Focaccia oldukça lezzetliydi. Akşam yemeği yemek isterseniz Ristorante Miky’i öneririz. Biraz fiyatlı olmasına karşın lezzeti muazzam. 

CINQUE TERRE NASIL GİDİLİR

Cinque Terre'ye gidiş için iki tren yolu olmakla birlikte, bir araba yolu mevcut. Detayları öğrenmek için Cinque Terre nasıl gidilir yazımızı okuyabilirsiniz.