• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

FLORANSA

GEZİ REHBERİ

Floransa, Rönesansın doğduğu şehir. Romantizm, sanat ve estetiğin birlikte hayat bulduğu şehir. Italyan ailelerin aile olduğu yer. Toskana vadisinin kalbinin attığı yer. Orta Çağ'dan Rönesansa geçerken kültürün, ekonominin, ticaretin ve politikanın başkenti. Yemeklerin de ayrıca daha lezzetli olduğu yer. Burası tabii ki Floransa! Floransa gezi rehberimizi okuyun, Floransa’da görülmesi gereken ve gezilecek yerlerin tamamını öğrenin. Böylece bu güzelliklerin hiç birini kaçırmayın. Benvenuto nella città dell'amore!

FLORANSA TURU

Floransa turu için 2 gece 3 günün yeterli olacağını söyleyebiliriz. Müzeleri gezmeyi seven bir çiftseniz, 3 tam güne kesin olarak ihtiyacınız olacağını düşünüyoruz. Biz Floransa'nın müzelerini gezecek fazla vakit bulamadık; çünkü, şehirde tam olarak 2 gün geçirebildik. Burada yer alacak yazımızda saat - saat nasıl planladığımızı ve nereye gittiğimizden bahsedeceğiz. Dilerseniz kendi rotanızı oluşturmak isterseniz Floransa Gezilecek Yerler - Top 10 listemize göz atabilirsiniz.

Floransa’da günün her saati ayrı güzel diyebiliriz. Burada geceleri insalar kapalı mekanları tercih etmek yerine, meydanları tercih ediyorlar. Kimileri Ponte Vecchio karşısında şarabını yudumlarken, kimileri Piazza Michelangelo’da vakit geçiriyor. Gecenin her saati şehirde yürümenin ayrı bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. Kendinizi adeta tarihe anıklık ederken bulabiliyorsunuz.

 

Floransa’nın en sevdiğimiz bir diğer özelliği ise İtalya’nın her şehrinde olduğu gibi tarihine sahip çıkması olduğunu söyleyebiliriz. Floransa’nın her yeri tarih kokuyor desek abartıyor olmayız herhalde. Her apartmanın girişi, her çatıda ilginç sanat eserlerine denk gelebiliyorsunuz. Sokakta yürürken burnunuza gelen kahve kokuları veya taze Pizza hamuru kokusu sizi Toskana topraklarının sunduğu güzelliklere doğru farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Floransa gezdiğimiz şehirler arasında kendini en çok sanata adamış olanı olduğunu söyleyebiliriz.

FLORANSA'YA NE ZAMAN GİDİLİR

Floransa'ya öncelikli ilkbahar’da gitmenizi önerebiliriz. Etrafı dağlarla kaplı olduğu için yaz aylarında boğuk bir havası olabiliyor. Şemsiyeyle gezen turistler görebiliyorsunuz. Boğukluk ve turist kalabalığı içerisinde Floransa da aradığını bulamayabilirsiniz. Gittiğiniz her yerde şemsiyeli, boynunda fotoğraf makineli insanlar görebilirsiniz.

Biz Floransa'yı Haziran 17 ve 18'de ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu iki gün içerisinde özellikle önemli müzelerin önünde uzun kuyruklar oluştuğunu gördük. Onun dışında mainstream yerler dışında rahat rahat gezimizi gerçekleştirdik.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ortalama sıcaklıklar sırasıyla 14, 18 ve 22 derece olarak görülüyor. Burada karar tamamen size kalmış. Ne zaman ucuza uçak bileti bulursanız, o tarihte gidebilirsiniz.

FLORANSA'DA GEZİLECEK YERLER

Yukarıda belirttiğimiz gibi Floransa'da gezilecek yerler buraya yazmakla bitmez. Buna özel detaylı bir yazı kaleme aldık, Floransa gezilecek yerler listemize oradan ulaşabilirsiniz. Yok efendim ben burada kalmak istiyorum diyenler içinse, aşağı ufak bir fotoğraf albümü bırakıyoruz. Müzeleri gezmeyi düşünüyorsanız mutlaka internetten ve bir iki hafta öncesinden biletinizi alın aksi taktirde müzelere giriş yapamayabilirsiniz. Daha fazla Floransa'da gezilecek yerler ile ilgili detaylara ulaşmak isterseniz sizi böyle alalım. P.S. Aşağıda ki tüm fotoğrafları bizim çektiğimizi hatırlatmak isteriz :)

Boboli Gardens
Palazzo Pitti
Piazza del Duomo
Piazzale Michelangelo
Palazzo Vecchio
Brunelleschi's Dome
Giotto's Campanile
Ponte Vecchio
Santa Maria Novella Basilica
Uffizi Gallery
Farmaceutica di Santa Maria Novella
Piazza Santa Croce
Grotta del Buontalenti
Piazza San Lorenzo
Galleria dell'Accademia
Piazza della Signoria
Show More

FLORANSA TARİHİ

Kısaca Floransa tarihine değinmeden, Floransa turumuz hakkında bilgi vermek istemedik. Floransa turunuzu yaparken, Floransa tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız size avantaj katacaktır.

 

Floransa tarihi esasında Toskana prensinin 1000 yılında başkenti Lucca'dan Floransa'ya taşımasıyla değişiyor. İtalya şehir devletleri arasında Floransa ilk bağımsızlığını kazanan şehir oluyor. Şehir asıl popülaritesini 13 yy. da kazanıyor. Bunun en önemli nedeni Roma ile Fransa arasında yer aldığı konumu sebebiyle bir ticaret merkezi haline gelmesinden dolayı olarak görülüyor. Bu dönemde ayrıca şehrin ilk bankaları kuruluyor.

 

Floransa’yı Floransa yapanların Medici ailesi olduğunu söylesek herhalde yanılıyor olmayız. 1389'da Cosimo De' Medici'nin kapalı kapılar ardından şehri yönetmeye başlamasıyla birlikte 300 yıl boyunca sürecek hanedanlık başlamıştır. Şehrin bazı bölgelerinde Medici ailesinin amblemini görebilirsiniz. Medici ailesi sayesinde dönemin bir çok sanatçısı ve düşünürü Floransa’ya yerleşmiştir. Bu dönemde Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Filippo Brunelleschi, Galileo ve Sandro Botticelli Floransa şehrine eserlerini bırakmışlardır. Floransa'da aile savaşları ve çekişmeleri tarih boyunca 20 yy.'a kadar devam etmiştir. Buna karşın bu çekişmeler ve rekabet şehre zarar vermekten çok yararı dokunmuştur. Çünkü şehrin gelişimine katkı sağlamıştır. 

Medici Ailesi, Floransa tarihi boyunca sanatın yanında olmuş ve finansmanında önemli bir kaynak yaratmıştır. Böylece insanlığın çağ atlamasında etkili olan Rönesans'ın ortaya çıkmasına katkı sağlamışlardır.

FLORANSA'DA ULAŞIM

Floransa'ya geliş dışında, Floransa'ya geldiğiniz ulaşım esasında basit! Yürüyerek...Tüm şehri dolaşabilirsiniz. Floransa'ya gelmek için çeşitli yollar mevcut biz kiraladığımız arabayla geldiğimiz için sizlerin arabamızı nereye bırakalım derdini çözmeyi amaçlıyoruz. 

Floransa'da otopark büyük dert. Şehrin bazı bölgelerine şehre kayıtlı olmayan araçlar giremiyor. Bu durumda otoparkları mutlaka şehre girmeden bulmanız önemli.

İlk olarak bizim her zaman arabamızı bıraktığımız ve tüm gün boyunca ücretsiz kaldığı yeri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Emin olun arabanız varsa burası hayat kurtarıyor. Burası Michelangelo meydanı! Altı mavi olan her yere aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz. Özellikle erken gelirseniz yer bulmak garanti.

Galluzo adlı meydana aracınızı ücretsiz bırakabilirsiniz. Buradan 36 ve 37 numaralı otobüslere kullanarak yaklaşık 10 dakika içerisinde şehre ulaşabilirsiniz. 

Lungarno della Zecca Vecchio'da yer alan ve yerde mavi çizgiler olan yere aracınızı bırakabilirsiniz. Burası da ücretsiz.

Son olarak dilerseniz şuralardan otopark, tren ve otobüs bilgilerine ulaşabilirsiniz:

FLORANSA YEME İÇME

Floransa'nın yeme içmesinin dillere destan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Toskana'nın getirdiği tüm lezzetler Floransa'da toplanıyor. Floransa'da toplam 2 gün geçirip, yolumuza Toskana turu ile devam ettiğimiz için 2 gece ve 1 sabah kahvaltısı yapma fırsatı bulduk. Öncelike bu yerleri sizlerle paylaşıyor olacağız, bunun yanında dilerseniz Floransa'da ne yenir rehberimize göz atıp diğer alternatifleri ayrıntılı değerlendirebilirsiniz.

Akşam yemeği için önerimiz La Giostra veya ZeB Gastronomia. Sabah kahvaltısı veya öğlen yemeği için ise tercih ettiğimiz La Ménagére olabilir. La Giostra için mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekirken, ZeB Gastoronomia'ya rezervasyon yaptırmadan şansınızı deneyebilirsiniz. 

Kahve kokan sokaklar, her köşe başında bir sanat eseri ve dolunay ışığında akan Arno nehri ile mutlu insanlar. Her neden hoşlanıyorsanız hoşlanın Floransa'da size ait birşeyler bulacaksınız! 

Arriverderci Firenze...

FLORANSA DETAYLI GEZİ YAZILARI