• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

HIRVATİSTAN GEZİ REHBERİ

Hırvatistan 4 milyonluk nüfüsuyla ufak ama bir o kadar konumu ve doğası sebebiyle sevimli bir ülke. Hırvatistan gezi rehberimizde yaklaşık bir hafta boyunca kaldığımız Hırvatistan hakkında bildiklerimizi paylaşmak istedik. Dubrovnik'ten Zagreb'e Hırvatistan'ın en güzel adalarından Split'e bir turu sizlerle paylaşıyoruz.

HIRVATİSTAN TURU

Turumuz Budapeşte Sziget festivalinde başladı. Sziget festivali size göre mi değil mi ve neden gitmeniz gerektiğini bu yazıdan bakabilirsiniz. Burada rüya gibi 4 - 5 gün geçirdikten sonra ki durağımız otobüs ile Zagreb oldu. Budapeşte ile Split yaklaşık 10 saat olduğu için Zagreb’te bir gün kalmaya ve ertesi gün sabah otobüsle Split’e hareket etmeye karar verdik. Budapeşte ile Zagreb arası yaklaşık 5.5 saat. Zagreb’te yapılacaklar ve bir günlük bir tur için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Benzer bir tur planlamak isterseniz bizim gibi Flixbus’ı tercih edebilirsiniz. Budapeşte ile Zagreb için kişi başı yaklaşık 50 euro verdik. Zagreb ile Split arası için kişi başı otobüs 20 euro tuttu.

 

Hırvatistan ve Dalmaçya kıyılarını en güzel adalarına Split’ten kalkan gemiler ile ulaşıyorsunuz. Turunuza güneyden başlarsanız ve uçağınız Dubrovnik’e iniyorsa farklı bir rota izlemeniz gerekebilir. Biz Hırvatistan’ın kuzeyinden güneyine doğru inmeye karar verdiğimiz için turumuza Split’ten başlamaya ve adaları geze geze Dubrovnik’ten Istanbul’a dönmek üzerine kurduk. 

Daha büyük bir Hırvatistan turu hayal ediyorsanız ve ben Kuzey’den Güney’e tüm adalara bir bakmak istiyorum derseniz Rijeka’ya yakın olan Krk ve Cres adalarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Zadar’da duraklayıp Zadar’a yakın olan Veli Rat gibi yerlere göz atabilirsiniz. Bizim önerimiz Split’ten Dubrovnik’e kadar yer alan adalar yeterli olacağı şeklinde. Özellikle Rijeka ve Zadar’a gitmeseniz de olur gibime geliyor.

Biz 1 gün Zagreb, 3 gün Vis, 1 gün Hvar, 1 gün Mljet ve 1 gün Dubrovnik'te kalarak turumuzu tamamladık. Zaman kısıtı nedeniyle hızlı ve efektif bir tur planladık. Özellikle Zagreb ve Dubrovnik için bizce 1 gün yeterli. Zagreb'te kalmayabilirsiniz bile. Dubrovnik gece de hareketli olduğu için kalmanızı öneriyoruz.

HIRVATİSTAN PARA BİRİMİ

Hırvatistan'ın para birimi Kuna olarak geçiyor ve 1 Kuna yaklaşık olarak 0,88 TL ediyor. Bir suyun 100 forint civarında olduğunu söyleyelim. Büyük bir Big Mac menu yaklaşık olarak 12 HRK yani 11 TL'ye yakın. Bir latte'nin fiyatı yaklaşık 11 Kuna yani 10 TL'ye yakın. Hırvatistan yakında Euro'ya geçeceği için fiyatlar yakın gelecekte biraz yükselebilir. O nedenle biran önce ziyaret etmeyi düşünüyorsanız artık tam zamanı!

 

Fiyatlar turistik yer ile Zagreb arasında çok fark ediyor. Özellikle Adalar da fiyatlar Çeşme gibi. Zagreb ise oldukça ucuz. Genellikle Avrupa'lı turistler Hırvatistan'ı ziyaret ettiği için fiyatları baz alırken Euro dikkate alınmış. Bu anlamda Dubrovnik, Split ve Hırvatistan'ın adalarında bütçenizi biraz zorlayabilirsiniz.

NEDEN HIRVATİSTAN'A GİDELİM?

Ülke olarak farklı farklı güzellikleri barındıran yemekleri dışında, doğası ve deniziyle birlikte özellikle Game of Thrones’un Dobrovnik’te çekilmesiyle birlikte popülaritesinde zirve yapmış bir ülke. Dalmaçya kıyıları boyunca uzanan, Adriyatik denizini adeta İtalya ile paylaşmış bir ülke. Özellikle yaz aylarında milyonlarca turiste ev sahipliği yapan, toplamda 1244 adası bulunan denizi tatili için biçilmiş kaftan olan sadece 4 milyon insanın yaşadığı sevimli bir ülke.


Neden Hırvatistan’ın aslında bir çok cevabı olmakla birlikte bizim için en önemlisi ada havasını solumak ve Dünya’nın en güzel denizlerinden birine girmekti. Bunun yanında gençlerin eğlencesi için uğrak noktası olan Hvar adası, Game of Thrones hayranları için Dubrovnik ve doğa ile trekking severler için Krka ile Plitlivice parkları görülmeye değer bir ülke kılıyor. Gastronimi severler ve Vedat Milor gibi takılanlar için Hırvatistan’ı önermiyoruz. Yemek kültürleri çok gelişmiş değil bizim gördüğümüz kadarıyla. Ayrıca Zagreb’ten Split’e iniyorsanız bir gününüzü Plitvice National Park’a ayırabilirsiniz. Bizim amacımız denize girmek olduğu için National Park kafasını pas geçtik. Ayrıca birbirine benzeyen Zadar gibi şehirleri kafadan eledik.

HIRVATİSTAN'DA TURİSTİK YERLER