• Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

KOPENHAG

GEZİ REHBERİ

Tutku, eğlence ve yeme içmenin İskandinav hayat tarzıyla buluştuğu yer Kopenhag. Hipster kurtalışmış bölge Christiana'dan, senelerce Dünya'nın en iyi restoranı seçilmiş Noma'ya. Dünya'nın ilk lunaparkı Tivoli bahçelerinden, en yapımı en güzel minik kanallardan Nyhavn'a. Kopenhag'ta yapılacak, gezilecek ve görülecek o kadar çok şey ve yer var ki! Bildiğimiz tek şey var o da Kopenhag'ın gezdiğimiz şehirler arasında en çok sevdiğimiz ilk üç şehirden bir tanesi olması. Aşık olduğumuz ve hayatımızın bir bölümünde burada yaşamaktan keyif alabileceğimiz Kopenhag gezi rehberimizde bize katılın.

KOPENHAG TURU

Kopenhag'ta geçireceğiniz zamanı ne kadar uzun tutarsanız sizin için o kadar keyifli bir tatil olacağını söyleyebiliriz. Bizim İskandinavya turumuza dahil olan Kopenhag'a Stockholm'den trenle geldik. Stockholm'a 1 gece 2 gün ayırırken, Kopenhag'a 3 gece 4 gün ayırdık. 4 dolu dolu tam gün bize açıkcası yetti, Kopenhag'ın görülmesi gereken en önemli yerlerini görüp, en önemli tatlarını tatma fırsatı bulduk. Ancak, bıraksanız 5 gecenin Kopenhag için ideal olacağını söyleyebiliriz. Ufak bir şehir gibi görünse bile Hygge yani Danimarka usulü mutluluk sanatı sizi kendi için alıp, oradan hiç ayrılmama isteği uyandırıyor. Hygge'ye yazımızın devamında daha ayrıntılı yer vereceğiz; çünkü, Danimarkalıları ve Kopenhag'ı daha iyi anlamanız için bu kavramı öğrenmeniz gerektiğine inanıyoruz.

KOPENHAG HAKKINDA

BİLMENİZ GEREKENLER

Şehir 12 yy.’da Bishop Absalon’nın önerisiyle kuruluyor. 

 

Doğal liman özelliği sayesinde denizcilik şehirde oldukça gelişiyor ve zamanla şehrin adı "Køpmannæhafn" olarak bilinmeye başlıyor yani ticaretçilerin limanı, zamanla Almanca kısaltması olan Kobenhavn olarak kullanılmaya başlanıyor. Şehrin ismi esasında buradan geliyor.

 

Dünya’nın en eski eğlence parkı olan Bakken Kopenhag’da yer alıyor. 1583’te açılan park halen hizmete devam ediyor. Şehir merkezinin 10 dakika uzağında yer alıyor.

 

Kopenhag limanında ki su o kadar temiz ki dilerseniz yüzebilirsiniz.

 

Strøget Dünya’nın en uzun sadece yayaların girebildiği alışveriş caddesini oluşturuyor. 

 

1971’de kurulan Christiana Dünya’nın tek hipster ülkesi olarak biliniyor. Kendi kuralları var ve kendilerini yönetiyorlar. Yaklaşık 900 kişi yaşıyor. Kendi bayrakları dahi bulunuyor. Micro ülkenin yaklaşık olarak 10 adet kuralı bulunuyor, yazının devamında bunlara yer vereceğiz.

 

Tivoli Bahçeleri, Walt Disney’in DisneyLand’i kurmasında ki ilk ilhamı verdiği söyleniyor. 1951 ki ziyaretinde o kadar eğleniyor ki aynısını bende yapıcam diyor!

 

Kopenhag’da mezarlıklar parkların içerisinde yer alıyor. Mezarlıkların yanında top oynayan çocuklar, piknik yapan insanlar görürseniz şaşırmayın. Her mezarın kendine özel süslümeleri ve desenleri bulunuyor.

NEDEN KOPENHAG'A

GİTMELİSİN - 16 NEDEN

Dünya’nın en mutlu insanları burada yaşıyor. (2017 ülke mutluluk endeksine göre, biz 69. sıradayız). Mutluluğun formulü Hygge nedir yazımıza göz atın!

Michelin yıldızlı bir sürü restoran bulunması. (Üç sene üst üste dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma Kopenhag'da) 

 

Sanat ve lezzetin yemeklerde buluştuğu yer olduğu için.

 

İlham veren bir şehir olması. (Walt Disney’den Hans Christian Andersen'e)

 

Her yaştan herkesin genç gibi takıldığı yer olması.

Uyumayan bir şehir olması. Saatlerce insanlar sokaklarda takılıyor.

 

Christiana gibi şehrin içerisinde en uç Hipster'lerin yaşadığı bir ülke olması. (Sadece 10 kural var, geri kalan herşey legal)

 

İskandinavya’nın en büyük şehri olması.

Ödüllü mimari projelerin bulunduğu şehir olması.

 

Havasının temizliğinden dolayı.

Amsterdam'da aradığın her şeyin olmasından dolayı.

Dizaynın doğduğu şehirlerden birisi olması.

Lego'nun doğduğu ülke olması.

Taxi'lerde ücretsiz WiFi olması.

Tatlı çöreklerin burada daha tatlı olması.

En temiz şehirlerden bir tanesi olması.

KOPENHAG'DA

NE YAPILIR?

Aşağıda yer verdiğimiz yerlerin tamamına birebir gitme fırsatı bulduk ve neredeyse hepsinden oldukça fazla keyif aldık. Aşağıda ki yerler dışında tercihen uğramadığımız yerler tabii ki mevcut. Dilerseniz tercihinize göre aşağıda yer alan Kopenhag da ne yapılır listemiz dışında The Little Mermaid, Ny Carlsberg Glyptotek, Amager Strandpark, Grundvitck's church, Borsen, Kastellet ve Superkilen Park'ı ziyaret edebilirsiniz. Kopenhag gezilecek yerler listemize göz atıp, dilerseniz detaylı aşağıdaki yerler hakkında pratik bilgiler öğrenebilirsiniz.

Tivoli Bahçeleri
100 yıllık bir eğlence parkı
Nyhanv
İnsan yapımı en güzel kanallardan bir tanesi
Christiana
1971'de kurulan bir hipster ve özgürlükler ülkesi olma projesi. Mutlaka mutlaka içine girmelisiniz bu bölgenin. Marijuana satışı serbest diyebiliriz.
Rosenberg Kalesi
Rosenberg Kalesi ve Bahçelerinde piknik yapabilirsiniz
Strøget
Avrupa'nın en uzun yayan alışveriş caddesi
Amelienborg Kalesi
Öğlen 12:00'de her gün kapıdaki askerlerin değişimini izleyebilirsiniz
Frederik Kilisesi
Etkileyici bir yapı
Rundetaarn Kulesi
Kopenhag'ı bir de tepeden görün
Christiansborg Sarayı
Christiansborg Saraya'nın özellikle kulesi görülmeye değer
Papirøen
Torvelhallerne
Avrupa'nın güzel food court ve marketlerinden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Biz tabii ki dayanamayıp Taco ve Michelada gömdük. Yemeklerinizi alıp Rosenberg bahçelerinde de yiyebilirsiniz.
Noma
5 sene içerisinde 4 kez üst üste Dünya'nın en iyi restoranı seçilen bir yerden bahsediyoruz
Church Of Our Saviour
400 merdiven çıkıp en tepesinden bir el sallamak ister misiniz? En tepede our saviour şehri koruyor ve selamlıyor.
Sondermarken
İçeride yer alan parkları, sarayı ve güzel peyzajlarıyla mutlaka gidilmesi gereken bir park
Carlsberg Müzesi
1 Haziran'dan 7 Eylül'e kadar Cuma günleri bahçesinde barbekü partisi düzenleniyor.
Vestre Kirkegard
Bahsettiğimiz mezarlık bahçelerinden bir tanesi. Enterasan olduğu için görülmeye değer. Mezarlık havası bulunmuyor.
Frederiksberg Bahçeleri
Sondermarken'in hemen yanında yer alıyor. Burası daha sakinken, Sondermarken biraz daha estetik.
Hotel Central ve Cafe
Dünya'nın tek odalı oteli. Ayrıca kahvaltıları baya güzel.
Assistens Kirkegard
Bir diğer mezarlık bahçe. Hans Christian Andersen mezarlığı burada bulunuyor.
Danimarka Milli Müzesi
Fazla müze gezmeyi seven bir çift değiliz, ancak bu müze de keyif aldığımızı söyleyebiliriz. Sıkıcı değil, Vikings'lerden güzel bir kaç şey gördük.
Show More

KOPENHAG

HAVA DURUMU

NE ZAMAN GİDİLİR?

Kopenhag'ı esasında Mayıs ile Ekim arasında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Eylül ayının en uygun ay olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönem hava sıcaklığı ortalama 15 derece olup, turist kalabalığı bir nebze olsun azalıyor. Biraz zorlarsanız Kasım'da bile ziyarete uygun olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Ocak ve Şubat arasında diğer İskandinav komşuları kadar hava sıcaklıkları düşmese de ortalama 5 derece sıcaklıkta dolaşmanız biraz zor olacaktır.

Özel günleri kovalayanlar için aşağıda bir liste yaptık, bu festivallere göre gidiş tarihininizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz:

Distortion (Mayıs - Haziran)

Red Bull Copenwaken (Haziran)

Kopenhag Jazz Festivali (Temmuz)

Roskilde Festival (Haziran - Temmuz)

Copenhagen Cooking and Food Festival (Ağustos - Eylül)

Copenhagen Blues Festival (Eylül)

Tivoli Christmas Market (Kasım - Aralık)

Copenhagen Light Festival (Şubat ve Mart)

DANİMARKA

PARA BİRİMİ -

KOPENHAG PAHALI BİR ŞEHİR Mİ?

Stockholm gidiş, Kopenhag dönüş biletimi yaklaşık olarak kişi başına 350 TL gibi bir fiyatla 2017 senesinde almıştık. Şimdi uçak fiyatları bu kadar olamayacağı gibi, Türk Lirası'da o günkü kadar değerli değil. Son durumlara göre 1 Euro 7,4 Danimarka Korunu ediyor. 1 Türk Lirası ise 1,3 Danimarka Kronu ediyor. Döviz karşılığının böyle olduğuna bakmayın, Danimarka da fiyatlar sizlere yüksek gelecektir. Kaliteli ve orta fiyatlı bir restoranda et yemek isterseniz 300 TL vermek zorunda kalabilirsiniz. Ekonomist olarak Big Mac örneğini vermeden burayı kapamayım, sadece bir Big Mac yaklaşık olarak 18 TL. Yani Türkiye'de ki fiyatın yaklaşık olarak 0.6 katı diyebiliriz. 

Bunun en büyük nedeni Danimarka'da vergilerin yüksek olması. Belki bu yüzden bir çok devlet hizmeti bedava ve oldukça kaliteli. Okuma ve hastahane masrafları oldukça ufak.  

 

Bunun yanında çalışanların aldığı kazandığı tutarlarda oldukça yüksek. Çok para kazanandan daha çok vergi alınıyor, bu nedenle insanların gelir durumlar üç aşağı beş yukarı benzer. Örneğin, sokaklarda hiç Bugatti veya Ferrari gördüğümüzü hatırlamıyoruz.

Uzun lafın kısası Kopenhag pahalı bir ülke; o nedenle, ucuz uçak bileti bulduğunuza sevinmenin yanında ne kadar para götüreceğinizi iyi hesaplamakta fayda var. Türk Lirası daha fazla değer kaybetmeden bu sene gidebilirsiniz.

KOPENHAG'DAN NE HEDİYE ALINIR - 5 ÖNERİ

Christiana'dan Hipster ülkesinin bayrağı alınır

Müze Store'lardan Viking'lerin kullandığı bilekliklere benzer taklit bileklikler alınır

Flying Tiger'dan basit ev araç-gereçleri bulunur

Lego Store'dan kendini yaptığın Lego alınır

Hotel Chocolate'den çikolata alınır

KOPENHAG'DA

NEREDE KALINIR?

Kopenhag'da da tercihimizi Airbnb'den yana kullandık. Tabii ki ilk verilen fiyat üzerinden değil, konuşarak fiyat pazarlığı yaparak ilerledik. Yaklaşık olarak 200 - 300 TL'lik bir kazancımız oldu. Kopenhag'da standart bir evin fiyatı gecelik 250 TL ile - 500 TL arasında değişiyor. Burada tamamen kararı size bırakıyoruz. Ancak, Otel'den çok daha keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Biz Larsbjørnsstræde sokağında kaldık ve şehrin her tarafına yürüyerek gidip geldik. Şehrin Indre By bölgesinde kalırsanız, siz de etrafı kolayca gezebilirsiniz. 

KOPENHAG

GEZİ NOTLARI

Kopenhag'da görmeniz gereken yaklaşık 20 adet yer ve ziyaret etmeniz gereken bir sürü bölge bulunuyor. O nedenle günlerinizi gitmeden önce düzenleme oldukça önemli. Merak etmeyin biz bu işi sizin için yaptık, aradan ekleme çıkarma yapabilirsiniz veya dilerseniz hiç kullanmayabilirsiniz. Karar sizin. 

Birinci Gün: Indre By

Şehir merkezi olarak adlandırabileceğimiz bölge Kopenhag'da Indre By. Biz de Kopenhag turumuzu ilk gün bu bölgeden başladık. Bölge ufak olsada görülecek çok yer olduğu için biraz gün sonunda ayaklar su toplamış olacaktır.

İlk gün sırasıyla gezdiğimiz yerlerin listesi:

 • Von Frue Kirke Kilisesi - giriş ücretsiz

 • Kobenhavns Universitet - dışından fotoğraf çekebilirsiniz, çokta görecek bir şey yok

 • Kobenhavns Biblioteker - içine girip fotoğraf çekebilirsiniz

 • Rundetaarn - içine girip, en üst katına yürüyerek çıkabilirsiniz, bilet parası 25 DKK

 • Tovehallerne - Yemeğimizi burada yiyip, aldığımız Craft içkilerle bir sonraki durağımıza geçtik

 • Rosenberg Kalesi ve The King's Garden - Piknik yapmak için ideal

 • Frederiks Kirke - giriş ücretsiz, güzel bir kilise

 • Amelienborg Kalesi - 12:00 de gelirseniz Guard'ların değişimini görebilirsiniz, biz göremedik, meydanı güzel

 • Amelia Garden - Kalenin hemen arkasında yer alan güzel bahçe

 • Skuespillhuset - Buraya girmeseniz bile Papiroen'in güzel manzarasına tanıklık edebilirsiniz

 • Nyhavn - mekanlarda oturmadık çünkü gereksiz fiyatlar pahalı, etraftan armut birası bulabilirsiniz

 • Gammel Strand Street - güzel bir sokak

 • Hotel Chocolat - çikolata almalık

 • Stroget Sokağı - Illums, Bolighus, Royal Copenhagen, Disney Store, Lego Store uğramalık yerler

 • Cafe Norden - Meşhur Smørrebrød sandwichler'den yiyebilirsiniz

 • Stork Fountain - geçerken bi durup bakın işte

 • Vakst - Akşam yemeğini hakettiniz

 • Ruby - Yatmadan önce güzel bir koktely içmez miydiniz?

İkinci Gün: Christianshavn ve Christiana

Christianshavn ve Christiana bizim birebir Amsterdam'a benzettiğimiz bir bölge oldu. Kanalların yanında vakit geçiren insanlar, yarın yokmuşcasına anı yaşayanlar ve nehre uygun binaların yansımaları Christianshavn'ı anlatmak için yeterli olabilir. Christianshavn üzerinde gezdiğiniz bazı yerler sonradan yapılan adacıkların üzerinde duruyor ama tabii siz bunu yürürken farkedemiyebilirsiniz. Bunun yanında bohem bir çevre olduğunu da söyleyebiliriz.

 

Christianshavn aynı zamanda Christiana'ya ev sahipliği yapıyor yani Dünya'nın ilk özgür yaşayan Hipster bölgesi olarak adlandırabiliriz. 1971'de şehir içerisinde yer alan asker barakalarının boşalmasıyla birlikte bir proje olarak şehir yönetimi buraya ülke ve free-state kurulmasına izin veriyor. Şimdilerde ise bu olgudan biraz dışarı çıksa da halen tüm güzelliğini ve gizemini koruyan bir yer.

Gezdiğimiz yerlerin detaylarını merak ediyorsan Kopenhag gezilecek yerler yazımıza seni alalım.

İkinci gün sırasıyla gezdiğimiz yerlerin listesi:

 • Sabah kahvaltısı The Living Room - Amerikan kahvaltısını özlemiştik

 • Copenhagen City Hall - İçerisinde ücretsiz sergi bulunabiliniyor. Girmekte fayda var.

 • National Museet veya Ny Carlsberg Glyptotek - Müze saati ikisinden birini tercih edin biz Danimarka Milli Müzesini tercih ettik.

 • Strædet Street - Kopenhag'ın güzel sokaklarından bir tanesi.

 • Christiansborg Sarayı: The Royal Library Bahçesine uğrayabilirsiniz

 • Borsen - Stock Exchange yeri Kopenhag'ın en en eski binalarından bir tanesi

 • Church of our saviour - Isteyen 400 merdiven çıkabilir ama dışı bize yetti

 • Parterre - Bir kahve içip, tatlını yeriz

 • Noma - Girmedik ama gezdik, rezervasyon için aylar öncesinden ayarlamanız lazım

 • Papirøen - Şu an kapalıymış ama biz gittiğimizde tüm gençlerin olduğu baya keyifli bir yerdi

 • Christiana - Çok çok enterasan ve gizemli, anlatılmaz yaşanır

 • Manefiskeren - Akşam yemeği yenir

 • Brønnum - Bir kokteyl içip eve dönmece

Üçüncü Gün: Frederiksberg ve Vesterbro

Üçüncü güne girdiğimizde şehrin biraz merkezinden uzaklaşacağımız bir planımız vardı. Daha çok yerleşim yerlerinin bulunduğu bu bölgeye gidip biraz olsun turist kalabalığından kurtulmak istiyorduk. Öyle de oldu diyebiliriz. Frederiksberg ve Vesterbro bölgesinde genellikle gençler yaşıyor. Burada yer alan mekanlarda bu eksende kurulmuş durumda.

Ağırlıklı olarak vaktimizin çoğunu yürüyerek ve park bahçe de geçirdik bu günü. Günü sonlandırırken Tivoli bahçelerini tercih ettik, yorgunluğumuzu eski roller-coaster'a benzeyen şeylerde attık...

Üçüncü gün sırasıyla gezdiğimiz yerlerin listesi:

 • Granola: Kahvaltımızı burada yaptık fena değildi

 • Hotel Central & Cafe: Tek odalı bir otel düşünün, yer bulursanız tabii. Görülmeye değer şirin bir yer. Dilerseniz kahvaltısı da var.

 • Vesterbrogade: Sokağından yukarı doğru Frederiksberg'e gider.

 • Frederiksberg bahçesi: Cisterns'lere mutlaka uğranmalı. Frederiksberg içerisinde güzel ufak parklar ve saraylar mevcut.

 • Frederiksberg kalesi: Frederiksberg bahçelerini tepeden seyreden güzel yer.

 • Sondermarken: Frederiksberg'den daha doğal ve peyzajı daha kuvvetli.

 • Carlsberg müzesi: Bira nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız, buraya uğramalısınız.

 • Vestre kirkegard: Mezarlıklar nasıl hayata kazanılır adlı park. görülmeye değer.

 • Istedgade street: Kodbyen bölgesine giderken geçeceğin sokak olsun. Malbeck vin'de soluklanabilirsin.

 • Kodbyen: Şehrin eski meatpacking bölgesi. Enterasan açık hava yemek yerleri ve cafe'ler mevcut.

 • Tivoli Gardens: Tivoli bahçeleri eski ama her yaştan insanın eğlenebileceği Walt Disney'i Disneyland'a ilham vermesini sağlayan yer.

 • Höst: Vakst'tan sonra diğer bir denenmesi gereken İskandinav restoran. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

 • Curfew: Ödüllü kokteylerin olduğu keyifli bir kokteyl bar. En sevilen kokteyl barlar listesinde ilk üçte yer alıyor.

Dördüncü Gün: Norrebro

Renkli, genç ve rahat bir yer Norrebro. Kopenhag gezimizi de Norrebro ile bitirmenin doğru olacağını düşündük. Günün sonunda iyiki de öyle yapmışız dedik. Özellikle ünlü tasarımcı dükkanlarının yer aldığı sokaklar, ucuz ama lezzetli restoranlar ve yol kenarlarına dizilmiş bisikletler size Norrebro'yu anlatıyor. Akşam uçağımız olduğu için sadece görülecek önemli yerleri listemize ekledik.

Dördüncü gün sırasıyla gezdiğimiz yerlerin listesi:

 • Sidecar kahvaltısı: Açık büfe kahvaltısıyla kalbimizi kazandı, baya iyiydi.

 • Assistens Kirkegard: Gene muhteşem bir mezarlık park. Andersen masallarının yazarının mezarlığı burada.

 • Jaegerborggade: Meyers Bageri, Istid nitrogen ice cream, Mikkelers and Friends, coffee collective uğramanız gereken yerler.

 • Elmegade street: The Laundromat Café'yi görmelisin! Banana Joe Kopenhag'ın en iyi Burger'cısı!

KOPENHAG'DA

NE YENİR?

Kopenhag'a Avrupa'nın yemek başkenti dersek Italya'ya haksızlık etmiş olur muyuz emin olamadık; ancak, yükselen yıldızı rahatlıkla diyebiliriz. Sabah, öğlen ve akşam yemek seçenekleri oldukça mevcut. Tek sıkıntının özellikle Türk Lirası'nın yaşadığı kayıptan ötürü kur farkı olduğunu söyleyebiliriz. Kopenhag için zaten bütçenizi mutlaka yemek öğünlerine göre ayırmanızı öneriyoruz.

Detaylı Kopenhag yeme içme rehberimize göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Bakmak istemeyenler için kısaca sabah ve akşam yemek seçeneklerini aşağı bırakıyoruz:

Kopenhag'da Kahvaltı Önerileri:

 • Denediklerimizden: The Next Door Cafe**, Granola*, Sidecar***.

 • Denemediğimiz ama zamanımız olsaydı giderdik dediğimiz: Hotel central cafe, Mad & Kaffe, Grød, The union kitchen, Møller Kaffe & Køkken

Kopenhag'da Akşam Yemeği Önerileri:

 • Denediklerimizden: Vakst***, Höst***, Manefiskeren**

 • Denemediklerimizden: Restaurant Koefoed, Restaurant Marv & Ben

Kopenhag'da Öğle Yemeği Önerileri:

 • Denediklerimizden: Papiroen***, Parterre**, Banana joe: Burger***, Torvehallerne**

 • Denemediklerimizden: Kalaset, Cap Horn, Fætter Fætter

KOPENHAG HAKKINDA

DETAYLI YAZIRLAR

Kopenhag'ı bir çırpıda anlatmak yetmez. O nedenle hakkında yazılan yazılara buradan ulaşabilirseniz. Gitmeden rehberiniz olacak bu yazılara bakmanızı öneriyoruz. Gode ture yani iyi yolculuklar dileriz!