• Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

İTALYA LUCCA

GEZİ REHBERİ

Biraz hüzünlü, biraz kibirli ve biraz da süslü bir şehir Lucca...Açık pencerelerden gelen piyano sesleri ve sokak sanatçılarıyla karışan düet...Güneş doğarken sarı, güneş batarken ise turuncu rengiyle insanları büyüleyen küçük bir şehir. Sokaklarında yürürken adeta eviniz gibi hissedeceğiniz, Dünya'nın en yaşanabilir şehirlerinden bir tanesi Lucca! Ah o güzel sokak araları ve restoranları yok mu! Hele bir de insanları Dünya tatlısıysa! Bizim favori şehrimiz olan Lucca'yı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

LUCCA TURU

Lucca'da biz yorgun geçen Toskana road trip'imiz sonrası 2 gece 3 gün kalmayı tercih ettik. İlk günümüzde şehri turlarken, ikinci günümüzde Cinque Terre turu için La Spezia'ya doğru yola çıktık. Son günün sabahında ise çok sevdiğimiz Lucca'dan ayrılmak zorunda kaldık. Topyekün bir seyahat düşünüyorsan Toskana Vadisi turu rehberimize göz atmanı öneririz.

 

Eğer Lucca'da konaklamayı düşünmüyorsanız, ki bizim önerimiz en azından bu tatlı şehirde 1 gece kalmanız, 1 tam günde şehrin tamamını dolaşabilirsiniz. Veya, bizim yaptığımız gibi 2 gece 3 gün Lucca'da kalarak Cinque Terre ve Pisa turunuzu araya sıkıştırabilirsiniz. 

Lucca'yı Nisan'dan Eylül'e kadar ziyaret edebilirsiniz. Yazları biraz sıcak olmasına karşın, şehrin etrafında yer alan dağlardan dolayı şehir genel olarak serin bir havaya sahiptir.

Lucca birlikte gezdiğimiz 15 ülke içerisinde en çok evimizde ve güvende hissettiğimiz yer oldu. Utanmasak balayına buraya gelmenizi önereceğiz. Neden olmasın! Sokakları ve insanları o kadar güzel ki, saat kaç olursa olsun eve dönmek istemiyorsunuz.

Lucca'yı neden bu kadar çok sevdik 10 madde de hemen açıklıyoruz:

 1. Şehrin kendisinin Ortaçağ duvarlarının içerisinde yer almasını (Via delle Mura Urbane),

 2. Insanlarının sevecenliğini ve yakınlığını,

 3. Apartmanların ve sokakların estetik içerisinde oluşunu,

 4. Amfitiyatro şeklinde meydanı olmasını (Piazza dell' Anfiteatro),

 5. Düğün pastası şeklinde ki kilisesini (San Michele in Foro),

 6. Saçı olan kulesini (Guinigi Tower),

 7. Evlerin birbirinden güzel oluşunu,

 8. Sakin oluşunu,

 9. Gereksiz turist kalabalığı olmamasını,

 10. Surlar içerisine sadece kayıtlı araçların giriş yapabilmesini!

LUCCA'DA

NEREDE KALINIR?

Lucca'da hiç kuşkusuz şehri yaşamak ve şehre kendinizi ait hissetmek için Airbnb evi tercih edilir. Bizim tercih ettiğimiz Airbnb evi Italya gezimiz boyunca kaldığımız en temiz ve en güzel evimiz oldu. Dizaynı ve dekorasyonu ile Cihangir'de ki evleri anımsatan Airbnb evimizi buradan bulabilirsiniz.

LUCCA'NIN SIRLARI

1805'de Napolyon şehri işgal eder ve kız kardeşi olan Elisa Bonaparte Baciocchi'ya şehri adar. Tabii ki Elisa daha sonraları "Princess of Lucca" olarak bilinecektir.

Lucca'nın etrafını süsleyen duvarlar tarihte hiç bir şekilde yıkılmamıştır. Tam 4 km olan ve şehri etraflıca dolaşan bu kulelerin üzerinde ağaçlar yer almaktadır ve yeşil alanıyla insanlara vakit geçirebilecekleri alanlar sunmaktadır. Duvarlar Leonardo Da Vinci tarafından tasarlanmıştır.

Duomo di San Martino kilisesinde yer alan "Volto Santo" odundan Isa'nin çarmığa gerildiğini simgeleyen yapıtın kendiliğinden insan faktörü olmadan ortaya çıktığı söylenmektedir. 

Torre delle Ore kuşkusuz Lucca'nın en güzel kulelerinden bir tanesidir. Ancak, trajedik bir hikaye ile bilinmektedir. Rivayete göre Lucca'da yaşayan bir kadın güzelliği ve gençliği karşılığında ruhunu şeytana satmıştır. Şeytan'la anlaşmasına göre ise 30 sene içerisinde Şeytan kadının ruhunu almaya geri gelecektir. 30 sene tamamlanınca Lucida Mansi 14 Ağustos 1623'te bir şey yapmalıdır! Lucida'nın aklına kuleye çıkmak ve çanın çalmasını engellemek gelir, böylece aklınca ertesi gün olmayacaktır ve aradan 30 sene geçmeyecektir! Ne yazık ki kuleye tırmanırken Lucida yetişemez ve o gün can verir. Şeytan bir anlamda kadının ruhunu almıştır.

18 yy.'a kadar Lucca hiç bir ülkeye bağlı kalmamıştır ve özgür şehir devlet olarak yönetilmiştir.

Lucca'nın kendisi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Biz hiç şaşırmadık bu duruma.

Lucca ayrıca "The city of 100 churches" olarak bilinmektedir. Bu kadar ufak şehirde, bu kadar fazla kilise​ ne arıyor!

Temmuz'da olan Lucca Yaz Festivali oldukça popülerdir ve Lenny Kravitz, Elton John, Bob Dylan gibi sanatçılar bu festivalin geçmişte konukları olmuştur. 

LUCCA'NIN GEZİLECEK YERLERİ

Surlar içerisinde yer alan Lucca şehrini yürüyerek gezebilirsiniz, böylece gezilecek yerlerin tamamını yakalayabilirsiniz. Okumayı sevmeyen siz üşengeçler için oluşturduğumuz listemizi sizlerle paylaşıyoruz. Listenin detaylarında yer alan Lucca gezilecek yerler yazımıza göz atarak, gezdiğiniz yerler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Piazza dell' Anfiteatro
Guinigi Tower
San Michele in Foro Kilisesi
Via Fillungo Sokağı
Lucca Surları
Piazza Napoleone
Basilica of San Frediano
Via Francigena Sokağı
Palazzo Pfanner
Santi Giovanni e Reparata
Torre delle Ore
Piazza San Frediano
Show More

LUCCA'DA ULAŞIM

Yok gibi birşey; çünkü, her yere yürüyerek gidiyorsunuz. Peki o zaman bu başlığı neden açtık? 

Esas nedeni tamamen sizi uyarmak üzerine. Eğer bizim gibi şehre arabayla giriş yapacaksanız ve eşyalarınızı indirmek istiyorsanız ev sahibinizden izin almasını isteyin. Çünkü, surlar içerisinde konaklayan bir ev sahibi değilseniz şehrin içerisine herhangi bir arabayla giriş yapamıyorsunuz. Cezası var! O nedenle aracınızı surların dışında genellikle geceleri bırakmanız gerekiyor. Sadece özel izinle giriş ve çıkışlarda belli zaman aralığında giriş yapabilirsiniz.

Onun dışında Lucca içerisinde otobüs veya herhangi başka bir toplu taşımaya ihtiyaç duymayacaksınız. 

LUCCA'DA YEME İÇME

Lucca'nın yemekleri olduça lezzetli. Gittiğimiz ve uğradığımız restoranlarda yeni arkadaşlıklar ve yeni tatlar keşfettik. Gittiğiniz yerlerde eğer damak tadınıza uygunsa şefin sıralamasına göre ilerlemeniz. Genellikle kendi tercih ettikleri yemekleri ayrı bir güzel yapıyorlar. Lucca'nın diğer çok sevdiğimiz yanı ise araç girmeyen meydanlarda bulunan restoranlar. 

Dikkat! Anfitiyatro'da sakın yemek yemeyin. Hem lezzeti yok hem de pahalı.

Sabah kahvaltısı için önerimiz Filter Coffee Lab veya herhangi gözünüze güzel gelen pastanede yiyebilirsiniz,

 

Öğlen yemeği için Pizza seviyorsanız Mara Meo'yu tercih edebilirsiniz, sandwich yemek isterseniz ise La Tana Del Boia

 

Akşam yemeği için usta şef Pasquale'nin restoranı Da Pasquale'yi tercih edin. Çorbadan, tatlıya her gelen yemekten oldukça keyif aldık ve lezzetliydi. Özellikle tatlıları muazzam. Ayrıca Nergis'e özel doğum günü sürprizine olanak sağladıkları için ekibine ayrı bir parantez açmak istiyorum! Lucca deyip geçmeyin, buraya da rezervasyon şart! Kendisinin bize hediye ettiği zeytinyağı için ayrıca teşekkür ederiz. Diğer akşam yemeği seçenekleri ise Foursquare puanlamasına göre sırasıyla Buca di S.Antonio ve Ristorante Giglio'yu tercih edebilirsiniz.

LUCCA HAKKINDA DETAYLI YAZILAR