• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

Milano Gezi Rehberi

İşlerimizden sadece bir gün izin alarak haftasonu ile birlikte toplamda sadece 3 gün gittiğimiz ama doya doya tadını çıkarabildiğimiz şehir Milano. Tabii ki müzelerde ve tarihi yerlerde daha çok vakit geçirmek isteyenlere tavsiyemiz bu 3 güne bir gün daha eklemeleri. Biz bu tatili sadece orada yaşayan insanlar gibi rahat ve bir yeri gezme zorunluluğu olmadan geçirmeyi tercih ettik. Tabii ki de gitmişlen Duomo veya La Scala gibi en önemli yerleri ziyaret ettik ama mesela Prada müzesine gitmek için vaktimizi çok iyi planlamamız gerekiyordu biz gitmemeyi ve o anın tadını çıkarmayı seçtik.

Öncelikle bu şehir söylendiği gibi gerçekten de tam bir moda şehri. Milano deyince aklınıza zaten 'moda' gelir ama bizden de duymuş olun yerel halk bile oldukça bakımlı, giyimine kuşamına önem vermiş kendine özen göstermiş. Yaşlı, genç, kadın veya erkek farketmez. Sadece sokaklarda dolaşarak bunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. 

Milano deyince hepimizin gözünün önüne gelen yer tabii ki de Duomo di Milano. Vaktiniz olursa mutlaka kilisenin içini de ziyaret etmenizi öneririz, bizim gibi sakın bu işi Pazar gününe bırakmayın çünkü önünde oluşan sırayı gördüğünüzde vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Biletlerimizi her zaman gitmeden önce online olarak alıp bu gibi yerleri sıra beklemeden geçiyor olsak da sanıyoruz ki Milano tatilinde kendimizi yerel halk gibi keşfetme fikrine fazla kaptırmışız. :) Buradan ders çıkarıyoruz ve mutlaka gitmeden biletimizi alıyoruz! Ancak, etrafında turlarken bile müthiş ihtişamlı ve detaylı bu mimariye hayran kalmamak elde değil. 

Hemen ikinci durağımız ise Duomo di Milano'nun olduğu meydandan farklı girişleri olan Galleria Vittorio Emanuele II oldu. İtalya'nın en eski ve halen kullanılan alışveriş merkezi. Tatilde alışveriş merkezinde ne işimiz var dediğinizi duyar gibiyiz ama burası mimarisi ve tarihi ile oldukça görkemli bir yapı. Kraliçe kolay alışveriş yapabilsin diye 1865 yılında kral tarafından inşaa edilmiş olduğunu duyunca ise buraya olan sempatimiz biraz daha arttı. Lüks markaları bulabileceğiniz, güzel fotoğraflar çekebileceğiniz hem de içindeki küçük kafelerde vakit geçirebileceğiniz bir alan. Dilerseniz Milano'da ne yenir listemize göz atarak, hem hesaplı hem de lezzetli yemek duraklarını keşfedebilirsiniz.

Hem tarih hem de moda ile dolu bu şehir için sizinle ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerleri aşağıda kısa kısa mini fotoğraflarda görebileceğiniz şekilde paylaşıyoruz. Uçağa geç kaldıysanız ve hala nereyde gideceğinizi bilmiyorsanız ekran görüntüsü almanız yeterli :)

Santa Maria Delle Grazie
Duomo di Milan
La Scala
Brera
Galerie Vittorio Emanuele II
Fondaziona Prada
Navigli
Pinacoteca di Brera
Triennale
Show More

Milano

Alışveriş Durakları

Eğer Milanodaysanız aslında özel bir alışveriş caddesine ihtiyacınız yok; her yerde butikler, çiçekçiler, ev eşyaları olan mağazaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta siz de bir mağazadan diğerine geçerken rotanızdan şaşmayı seviyorsanız bizim gibi burada çok eğleneceksiniz. :) Tabii fiyatlar tasarım marka olma durumlarına göre artsa bile her bütçeye uygun alışveriş yapabileceğiniz dükkanları bulmanız mümkün.

Tabii ki size sokaklarda dolaşın boşverin isimlerini demiyoruz aşağıda kaybolaya başlamak için güzel olabilecek alışveriş sokaklarını ve bazı mağazaları yazıyoruz.

10 Corso Como

Burası hem kahve içebileceğiniz veya sakin, yeşiliklerin içinde lezzetli bir kahvaltı edebileceğiniz ve hatta akşam yemeği için de önde gelen mekanlardan biri olan Corso Como. "Milano'da ne yenir?" yazımızda da bahsettik biz burayı zaten çok sevmiştik. Tüm bunlara bir de alışveriş noktası olarak ekleyebileceğimiz aynı yeri yeniden eklemek istedik. Dünyaca ünlü tasarım markalarının yanında evinize hatıra olarak alabileceğiniz 'Corso Como' tasarım ev, mutfak eşyaları veya giyim seçeneklerini de bulabileceğiniz bir yer.

Victoria Backham'ın geçtiği yer sanıyoruz ayrı bir tarz ayrı bir havaya bürünüyor. Mutlaka gidin diye en başa yazdık. Victoria & David Backham hikayesini ise yine yemek mekanlarını önerdiğimiz blog yazısında görebilirsiniz.

Vogue İtalya’nın ölümsüz yayın yönetmeni Carla Sozzani’nin konsept mağazası 10 Corso Como.

Galleria Vittorio Emanuele II

Burası bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası İtalya tarihini ve Milano'nun moda esintisini aynı anda hissedebileceğiniz bir atmosfere sahip bir yapıdır. Milano'nun ikon yapılarından biri olmakla kalmayıp tüm dünyadan alışveriş tutkunlarının gözdesi olan yapılardan biridir. Mimari olarak 19.yüzyıl mimarisine sahip ve gizli destekleri sayesinde cam tavanı ile adeta güzelliği ile süzülen bir kuş hissiyatında. 24 saat boyunca ziyaret edilebilen bu alışveriş merkezi içindeki dükkanlar değişken olabilmekle birlikte sabah 9:30 akşam 21:00 arasında açık oluyorlar.

Konumu Milano  içinde olabilecek en merkezi noktada diyebiliriz. Duomo'nun hemen bikaç adım uzağında ve içinde sadece alışveriş mağazaları değil vakit geçirebileceğiniz restoranların da bulunduğu bir merkez diyebiliriz. Mimarı yapısı, büyüklüğü gözalıcı tasarımları ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapması ile mutlaka uğranması gereken bir nokta.

Navigli

Milano'da alışveriş için fırsat bölgesi olarak adlandırabileceğimiz lokasyonlardan. Naviglio kanalı kıyısındaki mekanları ile bize biraz olsun Amsterdam'ı anımsattı. Burada bohem tarzdan lüks markalara kadar geniş bir skalada alışveriş yapabileceğiniz mağazaları bulmak mümkün. San Agostino metro durağından çıkarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brera

Bölge "District of Ideas" yani fikirlerin bölgesi olarak bilinir. Tasarım butiklerden, sanat galerilerine veya güzel instagram fotoğrafı çekebileceğiniz sevimli kafelere kadar içi dolu dolu Milano'da görmeden dönmemeniz gereken bir yer. Gündüz saatlerinde alışveriş, kahve içmek ve fotoğraf çekmek için ziyaret edebileceğiniz gibi akşam gittiğinizde ise gece hayatı ile canlı ve sokak sanatçıları ile sizi karşılayacak bir cadde.