• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

10 Adımda Fotoğraflarımızı Nasıl Çekiyoruz (Başlangıç Seviyesi)


Fotoğraflarımızı nasıl çektiğimizi, neye dikkat ettiğimiz ve bir kaç ipucunu sizlerle paylaşmak istedik. Kendinize uygun yöntemleri ve elinizdeki ekipmanları kullanarak sizlerde bizler gibi fotoğraf çekmeye hemen başlayabilirsiniz!

Basel Spalentor

1. Tripod Kullanıyoruz


Uygun bir fiyata edinebileceğiniz bir tripodu istediğiniz rahatlıkla kullanabilirsiniz tekrar tekrar fotoğraflarınızı istediğiniz kompozisyonda çekebilirsiniz. Etrafta dolanıp pardon bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz diye dolaşmanıza gerek kalmaz veya gereksiz yere başkalarının fotoğraflarını çekip sonra bizi de çeker misiniz demek zorunda kalmazsınız.


Dikkat etmeniz gereken bir kaç konu:

  • Rüzgarlı ve kalabalık ortamlardan kaçmanız gerekir.

  • Hırsızlık riskine karşı tripodunuzu kendinize yakın tutmanızda fayda var.

  • Altı sabit kalmalı ve düz bir zemin üzerine oturtulmalı.

  • Ağır olmaması önemli.

  • Aldığınız tripod'un mutlaka telefon için takma ucu olsun.

  • Aldığınız tripod'un uzunluğuna mutlaka bakın. Biz uzun bir tripodu tercih ediyoruz.

Kefalonia Sami Beach'de Tripod'dan iPhone 7 Plus ile çekilmiştir

2. Işığın Nerden Geldiğine Bakıyoruz


Işığın gelişini arkanıza alarak exposure'u yüksek bir fotoğraf, ışığın gelişini yanınıza alarak daha karanlık bir fotoğraf çekebilirsiniz. Objektifinizin veya telefonunuzun güneşe baktığı bir fotoğrafın güzel çıkma şansı pek fazla yok. O nedenle bir sonraki maddemize geçiyoruz.


E[er fotoğraf kalitenizi bir üst noktaya çıkarmak istiyorsanız mutlaka DLSR fotoğraf makinelerine yatırım yapın. Telefon ile belli bir noktaya kadar güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Atina'da ağaçlardan kendimize gölge oluşturduk

3. Fotoğraf Çekeceğiniz Günün Saatini İyi Belirliyoruz


En güzel fotoğrafları yakalamak tahmin edeceğiniz gibi güneş doğarken veya güneş batarken ortaya çıkıyor. Eee ne demişler erken kalkan yol alırmış. Erken kalkmanın bir diğer avantajıysa turistik yerlerde rahat etmeniz olabilir. Saatlerce fotoşop önünde şişko turisti nasıl silicem diye düşünürsünüz sonra.


Güneş en tepedeyse ve hava açıksa fotoğrafınızın exposure'u çok yüksek olacağı için içerik deseninizi bozabilir. O nedenle güneş tam tepedeyken çektiğiniz fotoğrafları minimize etmeye çalışın.

Golden hour yani gün batımından hemen önce veya gün hemen doğduktan sonra renklerin en güzel halini aldığını görebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin diafram ayarını f/4'e getirin güneşi arkanıza alın veya f/16 ile güneşi karşınıza alın güneş ışıklarını uzatın.
Toskana - Cappella di Vitaleta gün batımında ayrı güzel

4. Açımızı Doğru Belirliyoruz


Fotoğraflarımızı sergilediğimiz Instagram için fotoğraf çekiyorsanız 4:5 yani dikey kullanımdan vazgeçmeyin. Boyut olarak ise 1080x1350 post için en uygun boyuttur. 4:5 kullanımlarda ise yani olabilecek en dikey pozisyonda fotoğraflarınız daha fazla telefon ekranlarında yer kaplayacağı için daha çok beğenilecektir.


Yatay yani landscape veya kare yani square olarak telefonunuzu veya kameranızı ayarladıysanız fotoğraflarınız büyük ihtimalle daha az görünür ve daha az like alma ihtimali fazladır.


Fotoğraflarım göze hoş gelsin diyorsanız altın oranını veya rule of third kuralını kullanmanızı öneririz. Altın oranı da nedir ya diyorsanız alttaki fotoğrafta bir örneğini atıyoruz.

Fibonacci dizinini bilenler haydi görev başına

Rule of third'de ise yapmanız gereken yatay kısımlara üç veya iki kompozisyon öğelerini yerleştirmeniz. Mesala 3 bölü 1'ine gökyüzü, 3 bölü 1'ine kendini, 3 bölü 1'ine ise yeri yerleştirebilirsiniz. Çizgilerin kesişim noktasına gözler ilk olarak baktığı için ana öğeyi buraya yerleştirebilirsiniz. Yukarıda doğru uzayan çizgiyeyse dikey olarak uzayan öğeleri yerleştirebilirsiniz.


Bu oranlara alışmak ilk zamanda kolay olmayacaktır. Bol deneme yapmak önemli.

Toskana yollarında Rule Of Third'e odaklanarak çekilmiş bir fotoğraf

5. Doğal Fotoğraflar Çekmeye Çalışıyoruz


En güzel veya en beğendimiz fotoğrafların objektife bakılmayan fotoğraflar olmadığı aşikar. Bu tarz fotoğraf çekmek istiyorsanız sanki biri sizi farkında değilken çekiyormuş gibi davranın. Haberim yokmuş gibi çek panpa geyiği sizi üzmez.


Biz "not your standard travel couple" olduğumuz için birlikte aktivite yaparken poz vermeye çalışıyoruz. Kimi zaman çıldırıyor kimi zaman romantik pozlar veriyoruz tabii ki birbirimize bakarak. Bunu yaparken çok eğleneceğinizden eminiz!


Modellerin nasıl güzel fotoğraf çektiğini öğrenmek istiyorsanız objektife doğru yürüyormuş gibi hareket edin ve arka arkaya burst fotoğraflar çekin.


Tripod'dan burst fotoğraf nasıl çekerimi sorduğunuz için sizi 6. maddeye alalım.

Lyon'da haberim yokmuş gibi çek Tolga

6. Telefon Veya Fotoğraf Makinası İçin Uzaktan Çekme Kumandası Kullanıyoruz


Fotoğraflarımızda dikkat ederseniz elimizin kapılı durduğunu belki farkedebilirsiniz. Bunun tek nedeni elimiz içerisinde kumandaya basmamız olduğunu söyleyelim.


Kumanda sayesinde uzaktan baya saçmalayarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu kumandalar telefonunuza genellikle bluetooth ile bağlandığını hatırlatalım.

Lyon'da mur des canuts'u tripod kumandamızla iPhone 7 Plus ile çektik

7. Giden Çizgileri Takip Ediyoruz


Giden çizgiler de nasıl bir saçmalıktır!


Leading lines'ı maalesef başka türlü çeviremedim sizler için. Kısaca özetlemek gerekirse, giden çizgileri kullanarak resme bakın gözün o çizgileri takip etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yol üzerinde veya giden çizgiler üzerinde durursanız gözün kompozisyonun ana öğesini bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Toskana yollarında sevdiğimiz bir yol

8. Kompozisyon İçin Hazırlanıyoruz


En kötü yerden bile güzel kompozisyon öğeleriyle güzel bir fotoğraf çıkartabilirsiniz. Gün batımını izlemeye gittiyseniz bir yer örtüsü, şarap bardağı ve şişesi, dürbün ve bir güzel kitap yeterli olacaktır. Bazen boş bir bank üzerinde bir kitap veya karton kahve bile yeterlidir.

Acropolis'e karşı erirken

9. Renklerin Uyumunu Sağlıyoruz


Renklerin fotoğrafın her şeyi olduğunu söylemeliyiz. O nedenle giydiğiniz kıyafetten bulunduğunuz ortama kadar ne renk olduğunuzu önceden düşünmenizde fayda var. Günümüz travel couple konsepti yapan bir çok çift turuncu üzerinden ilerliyor. Turuncu renkler sizi üzmez ama daha orjinal olmak isterseniz ve enthusiast'ım diyorsanız bulunduğunuz ortama uyum sağlayın. Kontrast renkler tercih edin böylece fotoğrafınıza derinlik ve stormy bir hava katın. Yılbaşında kırmızı ve yeşil, ay çiçeği bahçelerindeyseniz maviyi tercih edin.


Hangi renk hangi renkle uyuyor daha fazla fikir edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan diagrama bir göz atın:

Her rengin karşısında bulunan renkle kombin yapın

Birbirine yakın olan renklerin uyumunuda tabii ki kullanabilirsiniz:

Cinque Terre'de renkler inanılmazzz

10. Son Olarak Bir Hikaye Yaratıyoruz


En önemlisini ve bize göre en zorunu sona bıraktığımızı söylemeliyiz. Bu madde için sizi uyarmalıyız çünkü burada yaratıcı olmak zorundasınız.


Gün doğarken sahilden ayrılan bir balıkçı teknesi, gün batımında sahilde elinizde blush ile bir yürüyüş, şöminenin önünde battaniyeler ve fazlası. Anı yakalayarak, fotoğrafınıza denk gelenlere fotoğrafın amacını anlatmak sizin göreviniz. Fotoğrafı çekerken düşünmeniz gereken yazı olmadan fotoğrafın kendisini anlatmasını sağlamanız.

Kampın sabahı manzaraya karşı kahve içerken duygu seviyesi üst seviyede

Nasıl böyle fotoğraflar çektiğimizi özetleyen en önemli adımlar yukarıda ki şekilde. Bir sonra ki yazılarımızda peki fotoğrafları çektik sonra ne yapıyorsunuza cevap vereceğiz. Bir diğer yazımızdaysa kullandığımız tüm ekipmanları paylaşacağız.


Arriverderci!