• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

Basel O Kadar Sıkıcı Bir Yer Değilmiş

Sakinlik, rahatlık ve düzen bizim için Basel'i özetleyen üç betimleyici kelime olabilir. İstediğinizde sosyalleşebildiğiniz, istediğinizdeyse huzura eriştiğiniz bir yer Basel. Festival dönemindeyse sabahtan akşama eğlenebileceğiniz bir yer. Tamamen sizin aldığınız kararlar üzerinden aradığınız yaşamı dizayn edebileceğiniz bir yer Basel. Eğer böyle bir yaşamı görmek, bizim adlandırdığımız üzre "Muasır Medeniyetler" seviyesine bir yolculuk yapmak isterseniz Basel sizin görmeniz gereken bir şehir. Basel gezilecek yerler listemizi tamamen bu doğrultuda hazırladık!

Basel'i özellikle Christmas döneminde bizim yaptığımız gibi görebilirsiniz. Biz Basel'den araba kiralayarak Alsace bölgesine ve Freiburg'a gün içerisinde git gel yaparak turumuzu tamamladık. Bunuda bir opsiyon olarak düşünebilirsiniz. Basel'i ayrı bir şekilde biz illa ziyaret edeceğiz diyorsanız Fasnacht zamanı veya Christmas zamanı gelmenizi öneriyorum.


Basel'de Gezilecek Yerlerin Listesi


1) Spalentor (Gate of Spalen)

Basel içerisinde görülmesi gereken yerler genellikle bir birine çok yakın mesafelerden oluşuyor. Spalentor bunların en uzaklarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Spalentor'u özellikle gece ziyaret etmenizi öneririz. Alsace bölgesinden Basel şehrine gelen tüm ürünler geçmişte bu kapıdan geçerek gelirmiş, özellikle şarap geldiğini varsayıyoruz çünkü Alsace bölgesinin şarapları çokkkk lezzetli.2) Basel Old Town

Her şehrin olmazsa olması bir old town bölgesinin olmasıdır aslında. Bazıları kalabalık, bazıları ıssız, bazılarıda tarih kokar. Basel'de yer alan old town şehrin merkezlerinden bir tanesi. Hem eskiyi hem yeniyi birbirine bağlayan bir merkez burası. Ayrıca Rathaus Basel-Stadt yani Basel Town Hall burada yer alıyor. Hemen kırmızı rengiyle kendisini farkedeceksiniz. Biz yılbaşı döneminde gittiğimiz için kocaman bir yılbaşı ağacına içeride denk gelmiştik!


3) Basel Münster

Basel'de gezilecek yerler yazdığınızda çıkan ilk yerlerden bir tanesi olan Basel Münster, Basel'in simge yapıtlarından bir tanesi. Kırmızı duvarları, renkli çatısı ve 2 kulesiyle birlikte şehrin hemen hemen her bölgesinden dikkat çekiyor. The Phalfz'a çıkarak dilerseniz Rhine nehrinin güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. E bize söylüyorsun siz niye çıkmadınız diye soracak olursanız biz fazla oyalandığımız için saat 17:00 geçtiği için içine girme şansını kaçırdık. O nedenle dışarıdan kasvetli gece fotoğrafını çekebildik.


4) Münsterplatz

Münsterplatz isminden belki tahmin edebileceğiniz gibi Basel Münster'in yer aldığı meydana ismini veriyor. Burada ayrıca bizim yaptığımız gibi Christmas zamanı gelerek, Christmas town'un keyfini sürebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse gördüğümüz en güzel Christmas town'lardan birisine burada denk geldik. Meydana çıkarken Rittergasse ve Rheinsprung sokaklarını kullanabilirsiniz.


5) Gemsberg Meydanı

Ufak bir meydan olan Gemsberg'i ziyaret edip Basel'in tenha sokaklarında güzel bir fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.


6) Imbergasslein Sokağı

Basel'in sessiz ama efendim Instagram fotoğraflık güzel bir yer arıyorsanız sizi böyle alalım. Dar merdivenleri ve güzel evleriyle süslü Imbergasslein'e uğramadan ayrılmayın şehirden.

7) Spalenberg Sokağı

Belkide Basel'in en renkli sokaklarından bir tanesi Spalenberg sokağı. Spalentor ile Town Hall'i birbirine bağlayan sokaklardan biri olan Spalenberg özellikle Christmas zamanı tadından yenmiyor. Burada uğrayabileceğiniz tatlış mağazalar Konditorei Gilgen ve Johann Wanner7) Walliser Kanne (Eriyen Peynirci Restoranı)

Basel'de ne yapmamız must dediğimizde ilk duyduklarımızdan bir tanesi eriyen peynir yemek olduğunu söylediler. Nasıl yani olduk ama sonrasında kendimizi baya sağlam ekmeklerle peynire banarken bulduk. Fiyatlar uygun hiç değil ama ben Basel'in en ünlü yemeğini yemek istiyorum derseniz eriyen peyniri mutlaka deneyin deriz. Walliser Kanne dışında diğer gidebileceğiniz eriyen peynirciler Baraca Zermatt, Steinbock ve Restaurant Kunsthalle.


8) St. Alban -Tal Little Venice

Şehirlerin önemli bir kısmında Venedik arama hayali veya küçük Venedik isimlendirmesi yapmaya bayılıyoruz insanoğlu olarak. Basel'de de bir küçük venedik var efendim!


9) RheinGasse Sokağı

Köprünün öteki tarafına geçtiğimizde görmeniz gereken sokakların başında Rheingasse geliyor. Özellikle burada bulunan güzel ve ilginç lokantalar dikkatimizi çekti. Van içerisinde tek kişilik masa ve otobüste yemek keyfi gibi. Eğer italyan mutfağında bir yemek götürmek isterseniz Gabri's Pasta'yı tercih edin.


10) Oberer Rheinweg Sokağı

Sahilde yürüyüş yapalım diyorsanız Oberer Rheinweg'i tercih edin. Meşhur ağaçlı ev Haus oberer rheinweg ayrıca burada bulunuyor. Biraz yan sokağa devam ederek Rheinpromenade'e geçebilirsiniz burada şehrin minyatürü olan Stadtmodell Rheinpromenade'in fotoğrafını çekebilirsiniz.


Bonus) Vitra Design Museum

Şehrin biraz dışında bulunan ancak bina yapısıyla kendisinden söz ettiren Vitra Design Museum'u fırsatınız olursa ziyaret etmenizi öneriyoruz.


Bonus 2) Markthalle Basel

Basel'in en genç noktalarından bir tanesi olduğunu söylemeliyiz. Yaş ortalamasının 23 - 25 olduğu Markthalle Basel'de birer bira içebilir, akşam veya öğlen yemeğinizi birbirinden farklı seçeneklerden seçerek götürebilirsiniz. Uzun geçen bir günün ardından şans eseri bulduğumuz burada kendimize gelmiştik.


Basel'e ya Christmas'da veya Fasnach veya Art Festival zamanı gelmenizi öneririz! Yoksa sıkılabilirsiniz :) Christmas town'lar arasında gördüğümüz en güzel şehirlerden biri olduğunu söylemeliyiz. Bizim gibi Basel'de oturup, araba kiralayıp güne birlik Fransa'nın Alsace bölgesini, Almanya'nın Batı ve Güneyini gezebilirsiniz.