• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesi (Bir Günlük Tur)

Dubrovnik'e geldiğimizde gece kalacak yerimiz yoktu ve elimizde 24 saatimiz vardı. Sabah uçağına kadar Dubrovnik'in altını üstüne getirmemiz gerekiyordu. Bu nedenle Dubrovnik gezilecek yerler listemizi çok önceden hazırlayıp, kompakt bir plan yaptık kendimize.

Spoiler: Gece taşların üzerinden bitmiş şekilde tamamlandı. Gece 6'da havalimanında olduğumuz için şanslıydık.

Game of Thrones hayranları için Dubrovnik adeta bir cennet. Her köşesinde Game of Thrones'a dair bir sahne veya hatıra dükkanı görebiliyorsunuz. Sadece Game of Thrones severler için değil bizim gibi fotoğraf çekme noktaları arayanlar için her köşesi sizin stüdyonuz olabilir. Dubrovnik yani eski adıyla Ragusa'nın tarihi oldukça ilginç. Ortaçağ'dan kalma bu şehirde sadece 49.000 kişi yaşıyor. Şehrin önemli tarihi alanları Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Dubrovnik'in direkt olarak Hırvatistan ile karayolları üzerinden bir bağlantısı bulunmuyor. Şehre ulaşmak isterseniz hava yollarını tercih edebilir veya bizim yaptığımız gibi Hırvat adaları üzerinden gemiyle gelebilirsiniz.


Dubrovnik'in Neden Hırvatistan ile Kara Bağlantısı Bulunmuyor

14. Yüzyılın başlarında kurulan şehir ve 19 yy.'da ki Napolyon işgaline kadar Osmanlı egemenliğinde bulunmuştur. Bu egemenlik süresi boyunca Osmanlı, şehre hiç bir zaman işgal etmemiştir, sadece vergiye bağlamıştır. Böylece bir süre şehir işgal görmemiştir. Rivayete göre ne olur ne olmaz diye şehrin surları ve duvarları bu nedenle örülmüştür ve bugün ki haline almıştır. Gördüğümüz en iyi korunmuş surlardan bir tanesi olduğunu söyleyelim.


Nereden tarihe girdik derseniz. Hikayemiz burada başlıyor.

Hırvatistan'ın yaklaşık 4000 mil denize kıyısı varken, Bosna Hersek nasıl olurda 12 mil kıyıya sahip oluyora kadar uzanıyor bu konu. Dubrovnik ile Hırvatistan arasında Neum adı verilen küçük bir Bosna Hersek kasabası bulunuyor.


17.yy sonuna doğru Balkan'larda gerçekleşen Habsburg Hanedanlığı ile Venediklilere karşı Osmanlı'yı destekleyen Dubrovnik Krallığının sonu iyi bitmez. Savaşın kaybedilmesinden sonra Venediklilerin işgalinden korkan Dubrovnik'liler çareyi ufak bir toprak parçasına gelebilecek saldıralara karşı Osmanlı'lara vermeye karar verirler. İşte bu kara parçasının adı Neum'dur ve günümüzde Bosna Hersek'in Adriyatik denizinde ki tek sahil şeridini oluşturur. Yugoslavya dağıldıktan sonra bu toprak parçası Hırvatistan'a bağlanması konuşulsada, Bosna Hersek'in ısrarları sonucunda Bosna'lılarda kalmaya devam etmiştir.


Böylece Hırvatistan ile Dubrovnik arasında ki bağlantı kara yolu üzerinden kopmuştur. Günümüzde, Hırvatistan hükümeti adalar üzerinden köprü inşa etme çabasındadır.


Dubrovnik'ta Fiyatlar Nasıl

Dubrovnik'te fiyatlar oldukça yüksek diyebiliriz. Hatta Game of Thrones nedeniyle Balkanların bu taş şehrinde fiyatlar iyice artmış, üzerine sıcak yaz günleri eklendiğinde dolup taşan turistler nedeniyle fiyatlar daha da uçuyor. Bizim gibi tek gün kalmayı düşünürseniz bir tık daha bütçenize uygun olabilir, ancak daha uzun süre kalmaya karar verirseniz bütçeniz biraz zorlanabilir. Özellike airbnb fiyatları gecelik 800 TL civarında olduğunu söyleyelim..


Dubrovnik Gezilecek Yerleri

Dubrovik'i gezmek için tek gününüz varsa görmeniz gereken yerleri aşağı bırakıyoruz. Rota konusunda hatırlatmak istediğimiz bir şey var. Hırvatistan'a sadece Dubrovnik'i görmeye geliyorsanız üzülürsünüz. Mutlaka Kuzey'e doğru veya adalara gidin. Dubrovnik Ortaçağ'dan kalma güzellikleriyle görülmesi gereken bir yer, ancak yaz tatilini taş duvarlar arasında öldürmeyin. Hırvatistan'ın muhteşem adalarını görmeye gitmeden dönmeyin.


1) Dubrovnik City Walls

Güneş tepede değilken gezmenizi önereceğimiz Dubrovnik'in belki de en keyifli aktivitesi şehir duvarlarının üzerinde turlamak. Mümkünse sabah çok erken saatlerde gelin. Böylece kalabalıktan hem de aşırı sıcaklardan kaçınmış olursunuz. Girişler maalesef 30 euro civarında. Fiyatın bu denli pahalı olduğu bir şehirde, şehir duvarlarına 30 euro açıkcası çok koymadı. Buraya geliyorsanız, bu aktiviteyi kaçırmayın. Yanınıza su almayı unutmayın. City Walls'a ben nereden gireceğim diyorsanız üç yolu var Pile Gate, St Lucas Fortress (St. Dominic's street) ve St John's Fortress. Biz Pile Gate'den giriş yaptık.

2) Fort Lovrijenac

Dubrovnik City Walls için bilet aldığınıza göre Fort Lovrijenac'a da girebilirsiniz. Özellikle Game of Thrones severler bu kaleyi görmeden gitmesin. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğu için kaleyi uzaktan seyretmeye karar verdik. Açıkcası Tolga olarak ben görmek istiyordum, ancak OOOMATE'im yorgunluğunu bahane ederek bu fikre çok sıcak bakmadı.

3) Luza Square ve Stradun Caddesi

Dubrovnik buluşma noktası desek yanılmış olmayız. Tüm yollar buraya çıkıyor. Şehrin tepelerin doğru çıkmadan, burada biraz soluklanabilir, kalabalığın içinde kaybolabilirsiniz. Vakit öldürüp hediyelik eşya satan dükkanlara girebilirsiniz. Stradun caddesine dilerseniz meşhur Pile Gate'den giriş yapabilirsiniz. Ploce Gate'e kadar gidebilirsiniz. Old town aslında bu iki kapı arasında kalan yer olduğunu söyleyelim. Stradun Caddesi üzerinde ayrıca Saat Kulesi, Sponza Sarayı, Orlando Sütünu, St Blaise Kilisesi ve Dominican Monastery bulunuyor.

4) Jesuit Straits

Sabah ve akşam olmak üzere iki kez geçtiğimiz Jesuit Straits'te etrafta shame shame diye bağıran insanlar görürseniz şaşırmayın. Tabii ki Game of Thrones izlediyseniz şaşırmazsınız. Meşhur sahne burada çekilmiştir.

5) The Buza Bar

Taşların üzerinde manzaraya karşı bir şeyler içmeye ne dersiniz? Özellikle akşam saatlerinde de açık kaldıklarını hatırlatalım, ancak gece bizim gibi sokaklarda geçirmeyi düşünüyorsanız ve tuvalet arıyorsanız pek şansınız yok.

6) Fort St. John (Mulo Tower)

Dubrovnik'in old harbour diye gecen bölgesinde yer alan Fort St. John'u dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde akvaryum, deniz müzesi ve pulitika studyo yer alıyor. Bizi bu üçü heyacanlandırmadığı için içeri adım atmadık.


7) Görülmesi Gereken Sokaklar: Ulica od kastela, Minceta Tower civarı, Prijeko ul., Uska ul.

Surlar içerisinde kalan sokaklar alt ve üst olarak ikiye ayırmakta fayda var. Stradun'un caddesinin yukarısında doğru gittiğinizde tatlı tatlı fotoğraflar çekebileceğiniz yerlere ulaşıyorsunuz. Denize doğru olan taraftaysa tarihi dokuyu daha iyi yaşayabiliyorsunuz.

Game of Thrones fan'ları çekildiği yerleri görmek istiyorsanız sizin için listeyi buraya bırakıyoruz: Pile Gate, Pile Harbour, Dubrovnik West Pier, Lovrijenac Castle, Gradac Park, City Walls, Minceta Castle, Jesuit Straits, Dominic Street ve Dominican Monastery

Dubrovnik'te Yeme İçme

Öğle yemeği için Peppers eaters, Stara Loza, Coral beach club ,Konoba veranda veya Burger tiger'ı tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği içinse Lucin kantun dubrovnik veya Pantarul'u deneyebilirsiniz. Bir kaç bir şey içmek için buzz bar, D’vino wine bar veya Malsavija wine bar'ı tercih edebilirsiniz.

Bir günde tüm Dubrovnik'i bitirdiniz. Şimdi Hırvatistan'da dalmaçya kıyıları turuna alalım sizleri.