• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

Floransa'da Ne Yenir ? - Sabah, Öğlen, Akşam için En İyi Seçenekler

En son güncellendiği tarih: Oca 5

Floransa’da yemek alternatifleriniz oldukça fazla. Toskana’da yetişen leziz ürünlerin bir çoğunun buluşma noktasının Floransa olduğunu söyleyebiliriz. Biz Floransa’da 2-3 gün yeterli olacağını düşündüğümüz için bu doğrultuda sabah, öğlen ve akşam yemeği için 3 seçenek sizlere sunacağız. Bir kaç tane gizli keşfimizi sizlerle paylaşacağız. Avere appetito!


Italyan mutfağıyla tanışık olanlar Aperitivo, Antipasto, Primo, Secondo, Contorno, Insalata gibi terimlere alışık olduğunu düşünüyoruz. Açıkcası biz bile tam değiliz o nedenle kısaca bu konuyu açıklığa getirmek istiyoruz.


Aperitivo: Appetizer gibi düşünebilirsiniz. Peynir, zeytin, fındık ve fıstık bu kategoriye dahil olabilir. Italya'da genellikle verdiğiniz içki siparişinizin yanında bu Aperitfler de geliyor. Dilerseniz istemeyebiliyorsunuz.


Antipasto: Salam, Prosciutto, Bruschetta, Soğuk Somon gibi yemekler bu kategoriye giriyor. Aslında appetizer'in daha ağırı gibi düşünebilirsiniz.


Primo: Çorba, Makarna, Risotto ve Lasanya'yı bu kategoride değerlendirebiliriz. Et olmaması Secondo'dan ayıran en önemli özelliği. Sıcak yemek olmasıda Antipasto'dan ayıran en önemli özelliği.


Secondo: Et ve balık ürünlerinin yer aldığı kategori Secondo'yu oluşturuyor.


Contorno: Ana yemeğinizin yanında servis edilen brokoli gibi gelen yiyeceklere Contorno deniyor.


Insalata: Taze salatalıkların yer aldığı bölüme ise Insalata deniyor.


Artık konuya hakimsek Floransa'da ne yenir rehberimize başlayabiliriz.


Floransa’da Sabah Kahvaltısı

Floransa’da kahvaltıcı mekanlar aslında tüm İtalya’da olduğu gibi sınırlı. Kahvaltı kültürü olarak genellikle sadece Brioche veya Croissants ile Cappucino içen bir topluluktan bahsediyoruz. Nergis’le birlikte sabah yumurta yemek zorunda olduğumuz için esasında oldukça zorlandık ama aç kalmadık. Sizler için toparladığımız üç önemli kahvaltıcıyı paylaşıyoruz.


1) La Ménagére

Hem kahvaltısı lezzetli olsun hem genç olsun hem dinamik olsun hem de ortam olsun diyorsanız La Menagere tam size göre! Dekorasyonu da inanılmaz, özellikle çiçekçinin içerisinde olması bize Istanbul’da yer alan Misk Istanbul’u hatırlattı. Kahvaltı olarak güzel seçenekler mevcut ama saat 12:00’yi geçirirseniz kahvaltı menüsü kapanıyor, o nedenle erken gitmekte fayda var.


Yicek olarak ise ortak yediğimiz Continental Breakfast oldu ki içerisinde scrambledd eggs, bacon, pancakes, orange juice, yogurt, coffee ve su dahil olarak 22 Euro ödedik. Kişi başı 11 euro’nun Floransa şartlarında iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda gizli keşfimiz La Menagere oldu.

2) Ditta Artigianale

Biraz Italyan’lar gibi takılmak istiyorum. Kahvemi alır, yanında yumurtamıda alırım bana yeter diyorsanız. Ditta Artigianale ilk tercihiniz bile olabilir. Özellikle genç ve turistlerden nispeten daha az olması az sebebiyle burayı tercih edebilirsiniz.


Fiyatları La Menagere’ye göre daha uygun. Biz Scrambled eggs and Bacon ile Pancakes with Nutella and bana’yı tercih ettik. Tabii ki cappucino’lar ile birlikte yaklaşık olarak 15 Euro ödedik.


3) Le Vespe Cafe

Amerikan tarzı kahvaltıları seviyorum. Yumurtam, patatesim ve yanında Bacon ile sosis isterim derseniz Le Vespe Cafe tam size göre. Oldukça mütevazi ve standart dekoruyla sizi karşılayan Le Vespe Cafe’de bütçenize uygun bir kahvaltı yapabilirsiniz.


Ortam oldukça rahat ve cozy. Kasıntı bir ortam kesinlikle değil!


Floransa’da Öğlen Yemeği

Floransa'da öğle yemeğinde açık yer bulmak oldukça güç. O nedenle genellikle öğle yemeklerinizi Sandwich'le veya Pizza ile geçiştirebilirsiniz. Bizde bu doğrultuda listemizi oluşturduk.


1) Mangia Pizza

Floransa'nın en ünlü yemeği kesinlikle Pizza değil. Hele Florentine Steak'in yanında. Ama Mangia Pizza bu durumu değiştirecek gibi duruyor. Italya seyahatlerimiz boyunca yediğimiz en güzel pizzalardan bir tanesini Mangia Pizza'da yedik. Tamamen önününüzde hazırlanan taze Pizza malzemeleriyle çıtır çıtır Pizza'nızı yiyebilirsiniz. Ortamın tek eksiğinin 20 dk. beklemeniz gerektiği olduğu söyleyebiliriz; ancak, 20 dk'lik bir enfes Pizza beklemesine kim hayır diyebilir ki?


2) All’Antico Vinaio

Floransa'nın en iyi sandwich yapan mekanı hiç kuşkusuz ki All'Antico Vinaio. Sadece buradan sandwich yemek için gelenler olduğuna kulak misafiri olduk. Tabii ünlü ve önemli bir yer olduğu için sırada beklemeniz gerektiğini söylemiyoruz bile. Yok ben domuz ürünü kullanmıyorum diyorsanız, zaman kaybetmemenizi öneriyoruz. 5 Euro'ya oldukça güzel Foccacia ekmeği için de bir sandwich alabiliyorsunuz.


3) Mercato Centrale Firenze

Mercato Centrale'e Floransa'nın en önemli kapalı marketlerinden bir tanesine ev sahipliği yapıyor. Floransa'da gezilmesi gereken yerlerden biri olmasının dışında, sizlere farklı lezzetleri tatma fırsatını veriyor. Seç beğen al! İki katlı olan markette dilerseniz alt kattan hızlı, dilerseniz üst katta oturarak yemek yiyebiliyorsunuz.Floransa’da Akşam Yemeği

Akşam yemeği için oldukça fazla seçenek var. Sabah ve Öğlen yemeğinde çektiğiniz kıtlığı, Akşam yemeklerinde rahatlıkça çıkartabilirsiniz.


1) Zeb Gastronomia

Bir yer hayal edin ki restoran sahibi her gün taze yemeklerini anlatmak için sizlerin yanına gelsin ve tek tek ne alabileceğinizi detaylı olarak sizlere anlatsın. Zeb Gastronomia tam olarak böyle bir yer! Yediğimiz trüflü mantarlı spagetti ile et gerçekten muazzamdı. Gizli keşfimiz olan ve listelerde fazla yer almayan Zeb Gastronomia'ya uğramanızı öneriyoruz. Biz rezervasyonsuz girdik, ama rezervasyon yapmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Buraya giderseniz önerimiz cam kenarında oturmanız. Böylece Floransa'yı rahatça takip edebilirsiniz.


2) La Giostra

Floransa'nın en ünlü restoranlarından bir tanesine hoşgeldiniz. Klasik Toskana mutfaklarından notalar taşıyan yemek menüsüyle La Giostra size damak tadınız ne olursa olsun seçenekler sunuyor. Karanlık ve loş ortamıyla adeta tüm yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı oluyor. Florentine Steak'leri oldukça başarılı. Bunun yanında yemek öncesi getirilen Aperitova'ları da oldukça sevdik. Yemeğe başlamadan güzel bir Prosecco deneyebilirsiniz. Fotoğrafta mekanın boş olduğuna bakmayan, biz erken gelmiştik. Rezervasyonsuz burada yer bulmak oldukça zor. O nedenle rezervasyonunuzu yapmakta fayda var.


3) La Beppa Fioraia

Çok aç değiliz, Aperitivo ve Antipasti içkinin yanında bize yeter diyorsanız La Beppa Fioraia'yı tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz ve kış bahçesi oldukça sempatik. Buraya da rezervasyonsuz yer bulmak oldukça zor. House wine'ı uygun olduğu için önerebiliriz. Bunun yanından şehir yoğunluğunda kaç fırsatı sunan La Beppa Fioraia diğer turistik restoranlara göre fiyatlar oldukça uygun.

Italya'da bildiğiniz gibi yemek kültürü biraz karışık. Açık, Kapalı saatler, sizi umursamayan garsonlar ve yavaş servis. Ancak, kesin olan bir şey var ki Italya'da makarnanın, ekmeğin, zeytinin, peynirin, şarabın ve etin tadı bir başka! Özellikle Toskana bölgesinde olduğumuz için her şeyin daha lezzetli olduğunu düşünün...Floransa'da listemizi kullanarak aç kalmayacağınızı garanti ederiz. Floransa gezi rehberimizi de incelerseniz, tüm tatil planınızı kolayca yapabilirsiniz. Yok ben sadece Floransa'da gezilecek yerleri merak ediyorumsanız, sizi top 10 listemiz için böyle alalım.