• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

Italya Lucca Gezilecek Yerler - Pratik Bilgiler

En son güncellendiği tarih: 27 Tem 2018

Lucca'da gezilecek yerler fazla bulunmamasına karşın, şehrin içerisini yürüyerek gezeceğiniz için biraz yorucu olabilir. O nedenle şehrin surları gibi şehri yuvarlak çizerek ve önemli sokaklardan girerek turlamakta fayda var! Dilersen detaylı Lucca gezi rehberimize bir göz atıp, ardından gezilecek yerleri okuyabilirsin!


1) Piazza dell' Anfiteatro (Anfitiyatro Meydanı)

Tiyatro gibi bir meydan gördünüz mü hiç? Görmediyseniz öyleyse Piazza dell' Anfiteatro'yu keşfetmeye hazır olun. 4 adet giriş kapısı bulunan meydan, adeta bir tiyatro salonu gibi dizayn edilmiş. Etrafında ki apartmanlar ise seyircilerin oturma yerleri! Meydanın tam ortasına geçtiğinizde adeta bir havaya giriyor ve kendinizi oynanan oyunun bir parçası gibi hissediyorsunuz. Anfitiyatro olarak kullanıldığı dönemlerde 18 sıra ile 10,000 kişiye ev sahipliği yaptığı söyleniyor. Anfitiyatro'nun tarihi milattan önce 1. ve 2. yy.'a kadar dayanıyor. 1830'da ise tekrar elden geçerek bugün ki halini alıyor.


Anfitiyatro'nun dış cephesinde yer alan apartmanların bazılarının dışında Roma'dan kalma eski kalıntılara denk gelebilirsiniz.


2) San Michele in Foro (San Michele Kilisesi)

Bir kilise nasıl düğün pastasına benzeyebilir ki! San Michele in Foro yapılırken kesin amaç bu mu tartışılır ama düğün pastasına benzediği kesin. Bizim orada olduğumuz esnada düğüne denk gelmemiz ise ihtimalleri baya yükseltti. Pastanın en yüksek noktasında ise 2 adet melek ve 1 baş melek bulunmaktadır.


Kilise yapılmaya 795 yılında başlanmıştır ve ardından bugünki hali alması 19 yy.'ı bulmuştur. Romanesk mimarinin en güzel örneklerinden biri olan San Michele in Foro kilisesine uğramadan Lucca'dan dönmeyin!

San Michele in Foro'dan bir sonra ki durağımızı bulmaya çalışırken biz

3) Guinigi Tower (Guinigi Kulesi)

Bir kulenin tepesinde ağaç olsada biraz serinlesek sorununuza çözüm Guinigi Kulesinde! Merdivenleri çıktıktan sonra, ağaçların gölgesinde bir Lucca manzarası! Mis gibi be! Uzaktan bakıldığında ise insan yüzünü andıran ve ağaçları saça benzeyen Guinigi Kulesi, Lucca’nın en önemli simgelerinden bir tanesi.


Guinigi ailesi zamanında güçlerini simgelemek adına yaptırdığı bu kule günümüzde tepesindeki ağaçlar ile ün salmış durumda. 1300 yılında yapılan bu kulenin kullanım amacı biraz ilginç. En altta mutfak bulunurken, en üstte yemeklerin servis ediliği teras olarak kullanılıyormuş.


Yaklaşık olarak 200 merdiven çıkarak, 4 Euro'nun karşılığını alacağınızı söyleyebiliriz.

Guinigi Tower ara sokaklardan kendisin gösteriyor

4) Walls of Lucca (Lucca Surları)

Tam 4 km uzunluğunda olan ve Lucca şehrinin merkezini etraflıca dolaşan bu surların üzerinde ağaçlar yer almaktadır ve yeşil alanıyla insanlara vakit geçirebilecekleri alanlar sunmaktadır. Surlar Leonardo Da Vinci tarafından tasarlanmıştır. Yüzük şeklinde ki bu duvarlar Lucca'da görülmesi gereken yerler arasında 4. sırada kendisine yer buluyor.


Hatırlatmakta fayda var Lucca'nın etrafını süsleyen surlar tarihte hiç bir şekilde yıkılmamıştır ve bunun yanında herhangi bir savaş görmemiştir.


1812'den beri askeri surlar olmaktan çıkarak, park olarak kullanılmaya başlanmıştır. Koşmayı sevenler için mutlaka yaşaması gereken bir parkur olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca gece yürüyüşü yapmak içinde oldukça güvenlidir.

Lucca Surlarının dışı

5) Basilica of San Frediano (San Frediano Bazilikası)

Lucca'da bir romanesk kilise daha! 6 yy.'da Irlanda'lı bir papaz olan Frediano bu bölgeye gelmiştir ve Zarogaza'lı St. Vincent'e adanmış bir kilise yaptırmıştır.


Bazilika'nın en ön plana çıkan özelliği ise dış cephesinde yer alan altından yapılmış Isa'nın yeniden doğuşu mozağidir. Biz kilisenin içine girmedik, açıkcası mozaik bize yetti. Oradan geçerken meydan da olan protesto da bu kararı almamızda etkili olmuş olabilir.


6) Via Fullingo (Fullingo Sokağı)

Lucca'da alışveriş bir başka! Özellikle yer alan farklı designer store'lar ve Italya'ya özgü mağazalarının neredeyse tamamının bulunduğu Fullingo Sokağında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz Lucca'da kaldığımız süre boyunca git-gel sokaktan en az 5-6 kere geçtiğimizi düşünüyoruz. Sonunda zaten güneş gözlüğü alarak, bir mağazadan ayrılırken kendimizi bulduk.


Sokak'ta gezerken elinizden Lucca'nın güzel dondurmalarını eksik etmeyin!


7) Torre delle Ore

Via Fullingo'da yer alan Lucca'nın saat kulesidir Torre delle Ore! 207 tahta merdiveni tırmanarak dilerseniz kulenin en üst katına çıkıp, Lucca şehrinin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Biz üşendiğimiz için 207 merdiveni tabii ki çıkmadık!


1390 yılında Lucca şehri yönetimi tarafından alınan kule Lucca'nın en uzun kulesi olarak ön plana çıkmaktadır. Saat ise sonradan 1754 yılında takılmıştır.


Lucca'da gezilecek en önemli yerler bu şekilde. Lucca'dan keyif alacağınıza eminiz...Lucca bizim sonsuza dek unutmayacağımız bir yer olarak hafızalarımıza kazıdı.