• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • outofofficemate

Marmaris’te Gözlerden Uzak Bir Cennet – Bonjuk Bay

En son güncellendiği tarih: 1 Ağu 2019


Burası yeni trend olan “Glamourus” ve “Camping” kelimelerinin birleşiminden doğan Glamping kültürünün oldukça iyi bir örneği. Detaylarını yazdığımız yazıda okuyabilir Türkiye'deki diğer örneklerini keşfedebilirsiniz.


Nasıl Ulaşırım?

Burası hayal ettiğimiz dünyayı birkaç gün de olsa yaşabileceğiniz kocaman, ama sadece size özel bir koy. Toplu taşıma maalesef bulunmuyor aracınız ile veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Akyaka’dan yaklaşık 40 dk uzakta yer alıyor.

Sadece rezervasyon ile giriş yapabileceğiniz bir yer, daha içeriye adımınızı atar atmaz Bonjuk Bay topluluğuna karıştığınız, belirlenmiş çevre dostu ve birlikte yaşam kurallarına uymanızın beklendiği bir ortam.


Kural dedik diye korkmayın, bunlar güzel kurallar. Kısa bir özetle; başkalarını rahatsız etmemek, doğaya saygılı olmak, yemeklerde birlikte olmak ve bulunduğun ortamı temiz tutmak gibi başlıkları kapsıyor.


Konaklama Seçenekleri Neler?


Birbirinden farklı boy ve olanaklarda çadırlar bulunuyor ve dileyenler için bungalow ev seçeneği de var. "Lotus Tent" olarak bilinen marka çadırlar oldukça konforlu. Biz küçük olanlarda kaldık ancak buna rağmen çadırın içinde eşyalarımızı koymaya yer, küçük bir dolap ve çift kişilik yatak bulunuyordu. Büyük olan çadırların ise bir evden hiçbir farkı yok. 4 metreye kadar uzun tavanı ve geniş alanı ile isterseniz 4 kişi bile çok rahatlıkla kalabilirsiniz.


Bizim kaldığımız çadır ortak banyo kullanımına tabii idi. Bu ortak alanlar gerçekten temiz ve kullanıma uygundur. Her tatilde temizlik açısından en önemsediğimiz ve hatta buna göre tercihler yaptığımızı düşünürseniz yapacağımız yoruma güvenebilirsiniz.


Sezonda boş yer bulamayacağınız bu koy bizim gittiğimiz iki gün boyunca o kadar sakin ve sessizdi ki hatta bir gününde tek konaklayan bizdik. Hal böyle olunca tüm fırsatların keyfine daha çok vardık ve oradaki ekip ile daha çok vakit geçirme fırsatımız oldu.


Bonjuk Bay’de Bir Gün Nasıl Geçer?


Fırsatlar demişken bunu biraz daha detaylandırmak istiyoruz. Bonjuk Bay’e gittiğinizde dilerseniz sabahları yoga yapabilirsiniz, gün içinde spor/fitness yapmanız için malzemeler de bulunuyor kimseye bağlı kalmadan yine bu aletleri kullanarak spor yapabilirsiniz, masa tenisi veya langırt gibi oyunlar oynayabilirsiniz, yan çadırınızdakiler ile takım olup çimlerin üzerine kurulu filede voleybol oynayabilirsiniz, denizin kıyısında farklı konsetplerde oluşturulmuş salıncak ve oturma alanlarınızda içkinizi yudumlarken manzarayı izleyebilir veya denizin keyfini çıkarabilirsiniz. En güzeli de akşam yemeği sonrasında sahilde yakılan ateşin etrafında birlikte oturup anın keyfini çıkarmak. Etkinlik sevenler için gitmeden o günlerde etkinlik olup olmadığını sormalarını öneririz, tüm bunların üzerine bir de akşamınız güzel müzik ile buluşursa daha ne olsun.

Doğanın bu kadar içinde ve bu kadar çok olağanağınız olunca, bir yandan dinlenirken bir yandan da yaşadığınız anın keyfini çıkarıyorsunuz. Biz kaldığımız bu iki günde dinlenirken bir o kadar da eğlendik!


Bir event var mı diye gitmeden bakabilir planınızı isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. Sakin veya dans dolu bir tatil arasındaki seçenek tamamen size kalmış. Takvimlerini mutlaka ziyaret edin zaman zaman özel partiler oluyor bunları kaçırmak istemeyebilirsiniz.


Ne Yenir, Ne İçilir?


Burada konaklama aldığınızda aslında sizin için özenle hazırlanmış, çeşitli ve sağlıklı bir gün menüsünü de sabah, öğle ve akşam olmak üzere almış oluyorsunuz. Yani içeri girdiğinizde hangi aktiviteyi yapsam dışında düşünmeniz gereken hiçbir şey yok.


Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Tek yapmanız gereken “gong” sesini beklemek ve ardından bizim her çeşit ve öğününü severek yediğimiz öğününüze doğru yaklaşabilirsiniz.


“gong” sesi demişken, bunun amacı aslında herkesi bir araya toplamak. Yazının en başında da bahsetmiştik kurallardan biri yemeklerde herkes ile birlikte olmak, ortak masalarda yanyana oturup anı paylaşmak. Tanımadığınız insanlarla konuşup yeni fikirler edinmek çok güzeldi. Biz gittiğimizde çok misafir olmadığı için orada çalışanlar ile bol bol konuşma tanışma fırsatı yakaladık, oldukça keyifliydi.


Hani doğaya saygılı demiştik ya; işte bu kısım yemek sonrasında göze çarpıyor, yemek sonrasında atıklarınızı mutlaka ayrıştırıyorsunuz. Organik yemekler oradaki minik dostlarımıza yemek veya bitkilere gübre olarak geri dönüşüyor.


Bu üç öğün dışında bir de bar kısmı var. Buradan dilediğiniz içeceği gün içinde sahildeyken veya öğününüzün yanına alabilirsiniz.

Smoothie’ler, kokteylleri ve vazgeçilmezimiz olan kahvesi bizce çok güzeldiDoğası Nasıl?

Burası bahsettiğimiz gibi gizli kalmış bir koy. Belki de bir çiftlik diyebiliriz. Aman dikkat edin voleybol oynarken yanınızdan bir horoz veya tavus kuşu geçebilir. Sabah horoz sesine uyanmak, kuşların cıvıltısını dinlemek, arada zaman zaman sesi duyulan sevimli kuzu ve eşek sesleri. Bunu yazarken bile yüzümüzde bir gülümseme yaratıyor…Tüm bunlara sahile vuran dalga sesini ekleyin. Sanki gerçek hayattan bambaşka bir yerdesiniz!Ortak Kullanım Alanları Temiz Mi?


Bu konuya ayrıca değinmek istedik. Bize gelen mesajlardan da gördüğümüz, çadırda kalmaktan korkan, daha önce hiç kalmamış bir çok insanın en çok merak ettiği konu da bu… Bu ortak alanları orada çalışan ve yaşayan insanlar da kullandığı için midir bilmiyoruz ama gerçekten temizdi ve beklediğimizin üzerindeydi. Biz neredeyse bir otel odasındaki kadar rahat ettik diyebiliriz. Banyoların yanında herkesin kendine özel kullanabileceği kilitli dolapların olması bunu en çok kolaylaştıran unsur olabilir. Böylece yanınızda sürekli şampuanınızı veya diş fırçanızı taşımak zorunda kalmıyorsunuz.


Manifesto

Bu işletmeye girer girmez size anlatılan bir manifestoları da bulunuyor. Asıl burayı gizemli hissetmenizi ve bu topluluktan biri hissetmenizi sağlayacak şey işte bu yazılı kurallar. Gizemini koruması için biz de detaylarını paylaşmıyoruz ancak herkesin bu kurallara uyduğunu düşünürseniz çok mutlu bir tatilin sizi beklediğini hayal edebilrsiniz.


Yazımızı son olarak kendilerinin Bonjuk Bay'i nasıl tanımladığını anlatan bu cümle ile bitirmek istiyoruz.

Whatever we do, we do with love!