• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • OOOMATE

Porto Gezilecek Yerler - Top 10

En son güncellendiği tarih: 30 Tem 2018

Porto da gezilecek yerleri sizin için toparladık. Biz 1 gece 2 gün Porto'da tuttuğumuz Airbnb evinde konakladık. Günlerimizi dolu dolu geçirmek adına kendimize çıkardığımız Top 10 Portoda gezilecek yer listemizi kullandık. Bu listeyi kullanarak sizlerde Porto'nun en önemli yerlerini keşfedebilirsiniz. Biz gezdiğimiz yerlerin önemli bir kısmını yürüyerek gördük, böylece hiç bir ayrıntıyı kaçırmadık. Tabii ki biraz yorulduk ama verdiğimiz ufak molalar bizi kendimize getirdi. Tabii Porto'da bu 10 yer dışında yapabileceğiniz ve görebileceğiniz çok yer var. Detaylı gezi rotası ve notlarımızı paylaştığımız Porto gezi rehberimize buradan ulaşabilirsiniz. Porto'da hem lezzetli hem de bütçenize uygun olması için oluşturduğumuz Porto'da yeme içme rehberine ise bakmadan rezarvasyon yaptırmayın deriz.


1) Church of Saint Ildefonso: Özellikle dış cephe rengi itibariyle Porto’da görmeniz gereken bir kilise. Oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Portekiz mimarısına özgü Azulejo seramiklerini bu kilisenin dış cephesinde görebilirsiniz. 1739'da yapılan kilisenin içerisine biz girmedik, dışından fotoğrafladık.

Saint lldefonso Kilisesi

2) Igreja do Carmo: Saınt IIdefonso’ya benzemesiyle dikkat çeken dış cephesinde mutlaka fotoğraf çekmenizi öneririz. En güzel fotoğraflarımızı yakaladığımız yerlerden birisi oldu bizim için. Özellikle Zenith'te kahvaltı yapmayı düşünüyorsanız burası yolunuz üzerinde kalacak.

3) Luis 1 Bridge: Köprü üzerinden yürüyerek geçebilirsiniz. Aşağı bakmaktan korkuyorsanız çok yakın yürümemenizi öneririz. Köprünün en üstünden yürürseniz yanınızdan tren geçebilir o nedenle mutlaka dikkatli yürüyüşünüzü gerçekleştirin. Köprünün en alt tarafına giderseniz güzel fotoğraflık anlar yakalayabilirsiniz. Teleferico de Gaia, fiyatından dolayı biz teleferiğe binmeyi çokta gerekli bulmadık ama tercih ederseniz köprüden hemen sonra binebilirsiniz. Bu köprünün 1886 yılında yapıldığını biliyormuydunuz?

4) Graham’s Port Lodge: Dünyaca ünlü Porto şarabını burada deneyebilirsiniz. Oldukça tatlı olması nedeniyle Porto şarabı bizim pek ilgimizi çekmediği için gidip denemedik. Winery kültürünü seviyorsanız girmenizi öneririz. Porto şarabını yemekle birlikte sakın denemeyin, yemekten sonra tatlı niyetine tüketin.


5) Rua de Santa Catarina: Alışveriş yapmak isterseniz Porto’nun İstiklal caddesi burası.

Santa Catarina Sokağı Biraz Alışverişi Kim Sevmez Ki

6) Se do Porto: Porto’nun en ünlü kathedrali. Dış bahçe manzarası güzel. İçi kapalı olduğu için biz giremedik. Etrafından dolanarak Luis 1 Bridge'e doğru çıkabilirsiniz.

7) Jardim da Cordoaria: Portekiz’in en güzel özelliklerinden birisi gazeteci gibi sokak ortasında büfe görünümlü yerlerde içki servisinin olması. Jardim da Cordoaria bahçesinde bunlardan en güzeline denk geldik. Puflar üzerinde yatıp, beyaz şarabımızı yudumladık. Oldukça keyifliydi. Yemek sonrası gelip burada takılabilirsiniz.

Jardim da Cordoaria Girişi Buradan Sağdan Devam Edin

8) Torre dos Clerigos ile Igreja dos Clerigos: Kilisiye giriş ücretsiz. Arkasında yer alan kuleye ise ücretli giriş yapabilirsiniz. Kiliseye girdik, ancak rotamızın başında olduğu için kulenin tepesine tırmanmadık.

9) Livraria lello: J.K. Rowling’in Hagwarts’ı hayal ettiği kütüphane olarak biliniyor. Giriş için dışarıda ki bayiiden bilet almanız gerekiyor. İki kişi olmanız durumunda bir kişi sıraya girip, diğer kişi bilet almaya gidebilir. Tenha saatleri tercih edin çünkü içerisi ana baba günü olabiliyor. Bunun yanında kırmızı merdivenler ve kütüphanenin dekoru gerçekten büyüleyici. Güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Biletle birlikte kitap alırsanız indirim mevcut.

10) Sao Bento Railway: 1800’lerden kalma bu istasyonun içini görmenizi öneririz. Oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Porto’nun etrafını saran Azulejo mavi seramiklerini burada da bulacaksınız. Lizbon'a trenle gidiyorsanız veya gelmişseniz treniniz buradan kalkacak.