• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

  • gurselbektas

Saraybosna: Bir omzunda güneşi taşıyan şehir.

En son güncellendiği tarih: 6 Oca 2019

Saraybosna,

Sarajevo,

Sarayova,

bütün Türkçe ovaların en batısı.

Cemal Süreya'nın ''Bir kış göğü gibi o saat alçalır ölüm / Yalnız işitme duyusu kalır ortada'' dizeleri sanki bu şehir için yazılmış. Çok eski ve heybetli, izlerinden belli. Sanki bütün duvarlar şehrin alnı. Bütün mezar taşları sade, gösterişli ve ak. Ölüm şehrin koluna girmiş, aynı salıncağın erdiği iki uçta ikisi. Yaşamak daha kolay olurdu belki, çok şey olmasa. Seneler boyu tuz kıtlığı yaşanmasa, şimdi pişen yemek ve börekler böyle tuzlu olmazdı. Toprağa gömülü asker botu içinde kemik çıkmazdı belki, ellerin telle bağlanınca... Eller bağlanmasın!


Yüz sene kadar oluyor. Bir adam beline tabancayı koydu. Yürüdü, şehrin sokaklarında. Geldi prensin kafasına kurşunu kondurdu, bir köprü ortasında. Savaş çıkmasına çıktı ama yalnız Ferdinand değil, karısı da öldü o gün aynı kurşunla. Ferdinand'dan geçen kurşun bir öpücükten daha sıcak olarak karısının boynuna kondu. O köprüde dilenciler para istiyor şimdi.


Sonra çok zaman geçti. Bin adam ellerinde silahlar, -silahlar ki artık bele sığmayacak kadar büyük, dayandılar kapılara. Kimi zaman geceler güne eşit olur, uzar da uzar. Öyle oldu. Ben küçükken biri öldüğünde buhur yakılırdı. Bir kiremide, korun yanına konan buhur tüttükçe, ölüm gibi bir şey kokardı. Sıcak kiremidin üstünde buhur yakıyorlardı. Sarmış kokusu evi , sokağı.Saraybosna’dayken Konya'nın geniş caddelerinden çıkıp, Bursa'nın daracık yollarına giriverirsiniz. Kış gelmeye görsün, bir omzunda güneşi taşır, bir omzunda ise kar var! İnsanın aklına gelmiyor değil, mesela Sarıyer'deki börekçilerin ataları Bosnalı olmalı. Sorularını peşi sıra düşürür insanın aklına. Türk kahvesi eskiden de böyle miydi acaba, kıtlama şekerli, güllü lokumlu. Sokaklarında yürürken zaman büsbütün derin bir bebek uykusu.

Saraybosna

Gürsel Bektaş