• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

SİENA İTALYA

GEZİ REHBERİ

Siena, bir şehir hayal edin ki tarihi boyunca Floransa’nın arkasında kalmış. Bir şehir hayal edin ki her yerinde aynı renk tonlarını taşısın. Bir şehir hayal edin ki şehir Ortacağ’ın tüm güzellerini halen taşıyor olsun! Toskana’nın en yaşanası şehirlerinden biri Siena olma yolunda hızla ilerliyor. Toskana’da Road Trip yaparken ziyaret etmekten keyif aldığımız ve UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Siena’yı sizlere baştan sona anlatmak istiyoruz. Tarihi merkezi ve sokaklarında yürürken sanki 800 sene öncesine gideceksiniz. İtalyan’lar gerçekten tarihlerine nasıl sahip çıkması gerektiklerini biliyorlar ve Siena bunun en güzel örneği!

SİENA TURU

Siena turu için yarım gün veya bir tam gün yeterli olacaktır. Gezilecek yerlerin çoğu aynı mesafede olduğu için hızlıca her yeri gezebilirsiniz. Bunun yanında müze ve kulelere çıkarsanız bir tam gününüz gidebilir. Yarım gün veya tam bir gün bu kararı tamamen size bırakıyoruz. Bizim Toskana turumuz devam ettiği için Siena'ya yarım gün ayırabildik. 

SİENA GEZİLECEK YER

Siena'da gezilecek yerler belli başlı yerler. Fazla sürprizi olmayan şehirde dilerseniz detaylı Siena gezilecek yerler rehberimizi okuyabilirsiniz. Yok bana aşağıdaki liste yeterli derseniz sizin için resimlerle süsleyerek bir özet çıkardık. Unutmayın aşağıda yer alan her yer yürüme mesafesinde yer alıyor. 

Piazza Del Campo
Her sokağın bittiği ve başladığı yer dersek ise hiç yanılmayız.
Torre del Mangia
Mangia kulesi de Palazzo Pubblico gibi Campo meydanın da yer alıyor.
Palazzo Pubblico
Şehrin politikasını ve gücünü simgelemesi adına yapılan en önemli yapılardan bir tanesi olan Belediye Binası şehrin tam merkezinde yer alıyor
Siena Duomo
Katedralin dış cephe renkleri de genel olarak siyah ile beyaz mermerlerden oluşuyor
Fonte Gaia
Siena’da yer alan en güzel çeşme Fonte Gaia çeşmesi dersek abartmış oluruz
San Domenico
Kilisenin yapımı 1265’te tamamlanıyor. Ancak bir çok kez geçirdiği yangınlar ve deprem nedeniyle kilise bir çok kez elden geçiriliyor
Via Banchi Di Sopra
En ünlü ve hareketli sokaklarından bir tanesi
Facciatone
Dışarıdan bakıldığında Facciatone bitmemiş bir apartmanın dış cephesini hatırlatıyor
Palazzo Salimbeni
Dünyanın en eski bankası burada kuruldu
Show More

SİENA'YA

NE ZAMAN GİDİLİR

Toskana seyahatiniz gibi Siena’yı ziyaret etmenizi önereceğimiz aylar Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim olacaktır.  Ne çok sıcak, ne çok serinken ziyaret etmenizi öneriyoruz. Siena fazla turistik olmamakla beraber, gün be gün turist sayısı artış gösteriyor. Floransa'dan sonra Toskana içerisinde ne önemli turist destinasyonlarından bir tanesi olarak görülüyor. O nedenle daha az turistik olan Mayıs ve Ekim dönemlerini tercih edebilirsiniz. Bizim gibi Toskana vadisi turu yapıyorsan bu yazıya bakmadan yola çıkma deriz. Dilersen rotanı Siena'dan sonra Lucca'ya çevirirsen bu yazımıza, Floransa'yı da gezeceksen bu yazımıza bakmadan yola çıkma deriz.

SİENA'YA ULAŞIM

Siena şehri içerisinin önemli bir kısmında araba girişi yasak. O nedenle aracınız varsa, şehrin girişine aracınızı bırakmanız gerekiyor. Bir Floransa’dan kiraladığımız araçla yaklaşık 70 km Güney’e inerek geldik. Yollar zaten oldukça rahat İtalya’da.

 

Aracımızı ise Artemio Franchio Stadymu yanında yer alan otoparka bıraktık. Buradan zaten şehrin tamamını yürüyerek gezebilirsiniz. Floransa’dan gelmek isterseniz bir diğer yol ise tren, tren ile ulaşımında oldukça hesaplı ve kolay olduğunu duyduk. Floransa ile Siena tren biletlerine buradan bakabilirsiniz. Siena’da şehir içerisinde yer alan otobüslerin tutarı ise 1.10 Euro.

SİENA'DA YEME İÇME

Siena'da detaylı bir yeme içme rehberi araştırması yapmanıza gerek duymuyoruz. Bir sabah, öğlen ve akşam yemeği yeri sizin için yeterli olacaktır. 

Sabah kahvaltısı ve kahve için Caffè' Fiorella.

Öğlen yemeği için Pizzicheria De Miccoli veya Consorzio Agrario'u tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeği için ise Guidoriccio, La Taverna di San Giuseppe veya Osteria Nonna Gina iyi seçenekler olabilir.

SİENA İLE İLGİLİ DETAYLI YAZILAR

Facciatone

Dışarıdan bakıldığında Facciatone bitmemiş bir apartmanın dış cephesini hatırlatıyor