• Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

Singapur

Gezi Rehberi

Yola çıkış sebebimiz iş seyahati olmuştu buyüzden de aslında hiç planlamadığımız bir anda sonunda aklımızdan hiç çıkaramadığımız bir tatile başlıyorduk. Aslında bu seyahate sevinmemizin ilk sebebi buradan çok isteyip de bir türlü vakit bulup gidemediğimiz destinasyonlara gidebilecek olmaktı. Ancak Singapur'da geçirdiğimiz 2 hafta sonunda burada yaşabiliriz diye bile düşündük. Şehrin ve aynı zamanda ülkenin bir düzen içine kurulu olması bizi mutlu etmişti. Kendinizi hem çok güvende hissettiğiniz, çevreye ve diğer insanlara saygı duyarak ve aynı zamanda bir şeyler üreterek bir hayat geçirdiğinizi düşünün. Tabii üretmek derken bir ürün olarak düşünmeyelim bu konu biraz farklı :)

Singapur'da En Sevdiğimiz Görülecek Yerler

Bu küçücük başından sonuna arabayla max 2 saatte gidebileceğiniz şehir içi onlarca macera ve gezilecek yer yapılacak şey ile dolu. Burada 1 ay kalsanız da yapacak şeyiniz olur, 3 gün kalsanız da mutlu ayrılırsınız.

 

Biz 2 hafta kalmıştık gezdiklerimiz içinden sevdiğimiz yerleri sizinle paylaşıyoruz aşağıda. Tabi 2 hafta dolu dolu gezebilseydik çoktan hepsini bitirmiş olurduk ama iş için gittiğimizden sadece haftasonu ve iş çıkışı zamanlarda etkinliklerimizi tamamladığımızdan ancak yetişebildik :)

 • National Gallery

 • Marina Bay Sands

 • Gardens Bay The Bay

 • Universal Studios

 • Chinatown

 • Holland Village

 • Buddha Tooth Relic Temple and Museum

 • Sri Mariamman Temple

 • Tiong Bahru

 • Haje Lane

 • Sentosa Island

 • Orchard Road

 • Artscience Museum

 • National Museum of Singapore

 • Henderson Wave

Singapur'da Ne Çeşit Yemekler Var?

Singapur aynı şehirde birçok din ve kültürün birleştiği gelişmiş bir şehir olduğu için aslında tüm mutfaklardan çok iyi lezzetler bulabilirsiniz. Sokaklarda satlan yemekler Hawker Center olarak geçer pasajlar içinde sıra ile dizili standlar içinde satılan yemekler genellikle Asya mutfağına ait olsa da İtalyan veya Amerikan mutfağında da izler bulabilirsiniz.

Restoranlara gittiğinizde ise, İspanyol, Amerikan, İtalyan, Alman hatta Türk mutfağını bile ayağınıza getirebilirsiniz.

Asyaya gittim ne yiyeceğim ben asya mutfağını sevmem diyenler hiç üzülmesin.

Singapur'a Ne Zaman Gidilir?

Yılın 12 ayı da benzer iklim özelliğine sahip olan bu ülke/şehir için asılında önerilen özellikli bir tarih ulunmuyor. Hava sıcaklığı genelde 30C derece olarak seyretmekle birlikte yüksek nem oranına sahiptir. Gün içinde aniden yağmur yağıp ardından  15 dk sonra güneş açabilir. Kendinizi plajda güneşlenirken biranda yağmur ve fırtına ortasında bulabilirsiniz. Bizim başımıza tam olarak bu geldi :) Ocak ayı en rüzgarlı ve yağmurlu ayı olarak bilinmekle birlikte Haziran ayından Eylül ayına kadar muson yağmurlarının da aktif olduğu bir döngüsü bulunuyor.

 

Eğer zamanma planı yapacaksanız Singapur için önemli olan konu oradaki etkinlikler olabilir. Örneğin elektronik müzik severler için Ultra Muzik Festival Haziran aylarında gerçekleşirken yarış tutkunları için Singapore Grand Prix Eylül ayında gerçekleşmektedir.

Singapur Hakkında İlginç Bilgiler!

SİNGAPUR DOLARI

​Öncelikle bu ülke tek şehirden oluşuyor veya bu şehir aynı zamanda bir ülke diyebiliriz. Duyduğunuz doğru sadece 5.6 milyon kişiden oluşuyor yani İstanbul'un nüfusunun neredeyse üçte biri, yüzölçümü olarak da neredeyse yarısı. Hal böyle olunca ülke küçük kısıtlı bir toprak ve gelişmiş bir ekonomisi olduğunu da düşünürsek ilk aklımıza gelen şey bu ülkenin pahalı olması olabilir. Para birimleri Singapur doları, Amerikan dolarından biraz daha düşük bir kurda ama almak istediğiniz neredeyse her şey yüksek fiyatta olunca ekonominize etkisi daha büyük olabilir aman dikkat.

KURALLAR ÜLKESİ

Diğer bir konu, ülke küçük olunca devlet her şeyi kontrol altına almış ve halk da buna saygılı bir şekilde hayatını devam ettirmekte. Örneğin; sokakta istediğiniz her köşede sigara içemezsiniz, sigara içmek için alanlar bulunuyor. Bir diğeri, metroda su dahil yiyecek içecek tüketmeniz yasak. Neden mi? Ülke çok sıcak ve nemli bir havaya sahip olduğundan yer altındaki canlıların çoğalmaması ve insanların yaşam kalitesini düşürmemesi için bir önlem.

 

DÜNYA'NIN EN KÖTÜ KOKAN MEYVESİ - DURİAN

Bir de Asya kıtasında kokusundan dolayı oldukça ünlenmiş bir meyve var, ismi Durian. Bu meyveden biz Bali’ye gittiğimizde de kaçamadık ama dediğimiz gibi zaten Asya’da olduça yaygınmış. Biz denedik, ama sanırım ne o anda aldığımız tadı ne de hissetiklerimizi burada yazamayacağız. Oldukça kötü ama hayatınızda bir kez deneyebileceğiniz bir deneyim olarak bakabilirsiniz. Yine bu meyveyi de çevredeki insanları rahatsız edecek ve ortamın havasını değiştirecek kadar büyük etkisi olduğundan topluma açık alanlarda tüketmeniz yasak.

SAKIZ ÇİĞNEMEK YASAK

Diğer şaşıracağınız konu ise; bu ülkede sakız çiğnemek yasak! Evet doğru okuyorsunuz yasak ve sakız satışı yapılmamakta. Yine sebebini merak eder olduğunuzu hissediyoruz. Tabii ki de yere atmanın bir para cezası var ama atılan bu sakızların doğada dönüşümü uzun yıllar aldığı için devlet yine önlem olarak bu ürünün tüketimini yasaklamış. Ama yurtdışından az miktarda getirip havalanında sorgulanmadıysanız evinizde çiğneyebilirsiniz :)

HAVANIN NEMİ

Ülkenin hava durumuna bakacak olursak her zaman ortalama 30 derecede seyretmekle birlikte nem oranı oldukça yüksek. Bunu dengelemek için ise 18 adet "Supertree" ismini verdikleri metalik ağaçlar inşa etmişler. Bu ağaçlar sayesinde şehirde gölge alanlar oluşuyor ve altındaki birkiörtüsü daha çeşitlenebiliyor hem de havadaki nem dengesi sağlanıyor. Gelecekten mi bahsediyorsunuz? dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de bu ziyaretimizde karşılaştıklarımızı unutamıyoruz.

SUÇ VE CEZA

Kurallardan bahsettik sanmayın ki bunlar öylesine koyulmuş kurallar. Herbirini yapmadığınızda ödeyeceğiniz yüklü bir para cezası bulunuyor.

TARIM ALANLAR YOK

Bir de yazının en başında değindiğimiz üretim konusu. Bu ülke hem çok küçük bir alana kurulu hem de endüstri alanında büyüyen bir ülke olduğundan tarımsal üretimi yapacak yerleri kalmıyor. Yani yediğinizden içtiğinize veya tükettiğiniz hızlı tüketim mallarına kadar bu ülkede üretilmiş bir ürün neredeyse bulunmuyor.  Hatta ekonomi bakanlığının açıkladığına göre %73'ü hizmetler, %23'ü endüstri olmak üzere tarımsal üretim %1 civarında yer alıyor. Tüm tarımsal kaynakları ithal ederek elde ediyor dolayısıyla da pahalı olmasının sebebi buradan geliyor. Örneğin; bizim için bulunması tartışma konusu bile olmayan yeşil çekirdeksiz üzümün fiyatını Singapur'da $49,99 olarak görebilirsiniz.