• Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 BY OUTOFOFFICEMATE

Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm hep gitmek isteyip kış aylarında çok soğuk olduğu için gitmekten çekindiğimiz, yaz aylarına gelince ise sıcak denizlere inme isteğimize engel olamadığımızdan bir türlü gidemediğimiz bir rotaydı bizim için. Tatillerin bayramlarda uzaması ve herkesin aynı destinasyonlara gitmesi ile geçtiğimiz yıl Stockholm için çok güzel bir zamanlama ve fırsat yakalamıştık.

Bayram tatillerinde kalabalıktan kaçmak için bir anda aklımızda ışık gibi yanan bir tatil rotası oldu. Bu dönemde çok tercih edilmediğinden de olsa gerek gidiş dönüş tam rakamı hatırlayamamakla birlikte 300TL civarında olan biletlerimizi kaptığımız için çok mutluyduk.

Şehir Gamla Stan ismindeki ada üzerine kurulu eski çağdan kalma bir şehir “Old Town” ve bunun dışında en çok bilinen ve gezilecek yerlerin olduğu; Östermalm, Södermalm, Normalm isimli bölgelerden oluşmakta. Bunlara ek olarak açık hava müzesinin olduğu bir adacık da bulunuyor bunun ismi ise “Djurgarden”.

 

3 Günde, hem de yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir rota olacak. Blog yazısında da bahsetmiştik. Metroyu sadece sanatçılar tarafından tasarlanmış duraklardaki muhteşem dizyanlarını görmek için kullanın deriz. Mozaikten, heykele, renkli konseptlerden etnik desenlere birçok tasarımı görebilirsiniz.

 

En favori duraklarımızı aşağıda fotoğrafları ile birlikte paylaşıyoruz. Not edin güzel güzel fotoğraflar çekin.

Rådhuset İstasyonu
1975 yılında İsveçli sanatçı Sigvard Olsson tarafından pembe bir yer altı mağarası şeklinde tasarlanmıştır
T-Centralen İstasyonu
Metronun tasarım eserleri ile süslenmeye başlandığı ilk durak ve Stockholm'un ilk metro durağıdır.
Stadion İstasyonu
5 Olimpiyat halkasını temsil eden en renkli ve eğlenceli metro istasyonudur.
Show More

Stockholm'da Gezilecek Yerler

Stockholm gezilecek görülecek yerlere gelirsek de ilk ve kesinlikle girmeniz gereken yer Gamla Stan. Anlamı yerel dilde “Eski Şehir” anlamına gelen 13. Yüzyıldan kalma bu küçük şehrin merkezinde Stortorget Meydanı var. Dar sokakları içinde her bir yanınızı saracak olan küçük dükkanlar için de ekstra vakit ayırmanızı önereceğiz. Farklı bir kültür, Vikingler’in izleri sizde eminiz merak uyandıracak. Çok güzel hatıralar ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar ile sıralı.

Belki zaten biliyorsunuzdur Nobel ödülleri bu şehirde veriliyor o yüzden gitmişken bir Nobel Müzesine de uğramanızı öneririz. Ve son iki mutlaka görmeniz gereken yerler ise Stockolm Katedrali ve Parlamento Binası

 

Bunların yanında, birçok şehrin olduğu gibi Stockolm’un de bir yemek pasajı bulunuyor,  lokal lezzetleri birarada bulabileceğiniz bu alanlar hem farklı lezzetler denemek için hem de bilgi edinmek için çok iyi kaynaklar. Stockholm’de bu “ Foodhall”ın adı Salluhall.

 

Vasa Müzesi ise yine Djurgarden adasında yer alan 1990 yılınadn beri faaliyet gösteren ve1628 yılında çıktığı bir yolculuk sırasında yakalandığı fırtına sonrası batan bir gemiyi halen içinde barındırmaktadır. Hikayesi okuduğunuzda bile etkili, biz gidip görme fırsatını bulamamıştık ama bir de geminin kendisini görmek ekstra heyecan verici olsa gerek.

Stockholm'de Nerede Kalınır?

 

Eğer her yere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız size önerimiz Södermalm bölgesinin kuzeyinde kalmanız. Biz Airbnb seçeneği ile Gamla Stan manzaralı bir evde kalmıştık. Linkini bırakıyoruz. Yerini oldukça efektif bulduk çünkü bahsettiğimiz şehrin bu tüm bölgelerine yürüyebilirsiniz. Hem deniz ve eski şehir manzarası hem de kolay ulaşım için bu yüzden sizin de bu bölgeden kalacak yer bakmanızı öneriyoruz.

Stockholm'de

Hava Durumu Nasıl

Kış aylarında giderseniz alışkın olmadığımız için aşırı soğuk geleceğinden keyifle gezebilmeniz için tavsiyemiz kısmen burada sıcak olan bahar aylarını veya yaz aylarından birini seçmeniz olacak. Biz Eylül ayında gitmiştik. Yine deri ceket giymek zorunda kalıp şort t-shirt kendimizi sokaklara atamamıştık. Ama yine de gayet ılımlı bir hava vardı bu zamanı düşünürseniz bizden tam not aldı. :)

İsveç Para Birimi

Stockholm Pahalı Bir Şehir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi biz ucuz uçak biletlerimizi aldığımız için çok heyecanlıydık ve biran önce tatil planları yapmaya başlamıştık bile. Bu sefer ucuza bir bilet bulduk ve bütçemizi sarsmadan bir tatil yapacağımız için mutluyduk, taa ki kalacak yer ve restoranlara veya tren biletlerine bakana kadar. J Evet Stockholm diğer avrupa şehirlerine kıyasla biraz daha pahalı bir şehir ama böyle dediğimize bakmayın yine de çok yüksek bir rakam ile sonuçlandırmadık tatilimizi.

Duymuşsunuzdur kuzey ülkeleri hem farklı para birimleri kullanıyor hem de alım gücü yüksek halk ve bunun getirdiği yüksek fiyatlar. Ancak bu sizi dediğimiz gibi hiç korkutmasın sadece bileti almadan tüm giderlerinize bakmakta fayda var!